Czynnik Castle’a (czynnik wewnętrzny, IF) to rodzaj glikoproteiny produkowanej przez komórki okładzinowe żołądka. Odgrywa kluczową rolę w procesie absorpcji witaminy B12. Witamina ta, po związaniu się z czynnikiem Castle’a, tworzy specyficzny kompleks i dopiero w takiej postaci może zostać wchłonięta w jelicie cienkim.
Upośledzenie produkcji czynnika Castle’a może być uwarunkowane genetycznie, ale równie często występuje po uszkodzeniu błony śluzowej żołądka na skutek zakażenia Helicobacter pylori. Poważnym problem ograniczającym syntezę IF jest także obecność przeciwciał przeciw komórkom okładzinowym żołądka. Zaburzenia produkcji IF ograniczają wchłanianie B12, a w konsekwencji mogą prowadzić do poważnych niedoborów i występujących na tym tle chorób.
W suplementacji najczęściej stosuje się oczyszczony czynnik Castle’a, pozyskiwany ze śluzówki żołądka świńskiego. Dodaje się go do preparatów zawierających witaminę B12 albo kompleksów witamin z grupy B po to, aby usprawnić wchłanianie kobalaminy.