Cynk to pierwiastek śladowy o bardzo dużym znaczeniu biologicznym. Za niezbędny do życia został uznany dopiero w drugiej połowie XX wieku, ale dziś naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że pierwiastek ten reguluje prawie wszystkie najważniejsze funkcje życiowe w ludzkim organizmie. W toku badań udowodniono, że korzystnie wpływa on na odporność i płodność. Ponadto promuje dobrą kondycję skóry i błon śluzowych, pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie, wspiera także właściwą mineralizację kości. Oprócz tego ma duży udział w ochronie DNA, białek, lipidów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
Jakie jest zapotrzebowanie na cynk
Cynk, choć niezbędny do życia, jest zaliczany do pierwiastków śladowych, czyli takich, których potrzebujemy stosunkowo niewiele. Instytut Żywności i Żywienia ustalił dzienne zapotrzebowanie na cynk na 10-13 mg dla kobiet i 14-16 mg na dobę dla mężczyzn.
Poziom cynku w ustroju łatwo sprawdzić – wystarczy udać się do laboratorium medycznego i oddać do badania niewielką ilość krwi. Wynik dla osoby dorosłej powinien mieścić się w przedziale 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl).
Źródła cynku w diecie
Cynk znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Za najlepsze jego źródło są uznawane ostrygi, ryby i kraby. Osoby, które nie przepadają za owocami morza nie muszą się martwić, bo pierwiastek ten występuje również w mięsie, wątróbce, żółtym serze, jajach, nasionach słonecznika i pestkach dyni.
Niedobór cynku
Urozmaicona, prawidłowo skomponowana dieta ma ogromne znaczenie dla zapobiegania niedoborom cynku. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe. Więcej cynku potrzebują kobiety ciężarne, osoby stosujące używki, wykonujące ciężką pracę fizyczną, uprawiające sport wyczynowy. Wydaje się też, że nieco większe ryzyko występowania niedoborów może grozić wegetarianom. Dlaczego? Chodzi o fityniany, które naturalnie występują w produktach roślinnych, a które utrudniają wchłanianie cynku
Suplementy diety z cynkiem
Suplementy diety nie powinny być podstawowym źródłem cynku w diecie. Jednak w niektórych przypadkach mogą one stanowić dobry sposób na uzupełnienie niedoborów. Warto jednak wiedzieć, że trwająca długi czas suplementacja cynkiem może prowadzić do zaburzeń wchłaniania żelaza i miedzi. Na rynku można spotkać preparaty, które w swoim składzie oprócz cynku zawierają odpowiednią dawkę miedzi.