0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Chrom (pierwiastek chemiczny z grupy pobocznej chromowców, aktywny chemicznie) czynnie uczestniczy w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. Występuje w postaci organicznej dobrze przyswajalnej i nieorganicznej. Wraz z insuliną, jako składnik czynnika tolerancji glukozy (GTF), znajduje zastosowanie w leczeniu cukrzycy insulinowej, biorąc udział w metabolizmie glukozy w transporcie białek. Aktywator enzymów biorących udział w przemianach tłuszczów i cholesterolu. Dostępny w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątroba cielęca, kurczaki, mięso z indyka, ostrygi) oraz roślinnego (banany, brokuły, kasze, kiełki pszenicy, szpinak). Suplementy zawierające chrom zalecane są przy odchudzaniu (również termogeniki) oraz poprawie funkcjonowania ciała. W suplementacji sportowej stosuje się chrom w postaci monopreparatu lub w postaci suplementów witaminowo-mineralnych i mineralnych.

Niedobór chromu powoduje zaburzenia glukozy, zmniejszając jej wrażliwość na insulinę. Powoduje spadek odporności i wydolności organizmu. Może być przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Czasami powoduje zaburzenia neurologiczne.

Dawkowanie: Przed niedoborem chromu w organizmie zabezpiecza zróżnicowana dieta. Dawka zalecana 50–150 µg na dobę.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Chrom jest traktowany jako mikroelement niezbędny do życia. Jego obecność stwierdzono w centrach aktywnych enzymów, udowodniono ponadto, że uczestniczy on w wielu ważnych procesach życiowych. I choć organizm ludzki potrzebuje go w naprawdę małych ilościach, to niedobór tego pierwiastka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Warto wiedzieć ile chromu potrzebujemy, jakie pokarmy są w niego zasobne i jaką właściwie pełni on rolę w ustroju. Trzeba też pamiętać, że są sytuacje, w których zapotrzebowanie na chrom zwiększa się, a ewentualnie niedobory można wyrównać z pomocą suplementów diety. 

   Rola chromu w organizmie

Najważniejszą rolą chromu jest udział w utrzymywaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Ponadto pierwiastek ten uczestniczy w przemianach makroskładników. Stanowi kluczowy element tzw. czynnika tolerancji glukozy (GTF), który warunkuje metabolizm glukozy, kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów.

   Czy chrom odchudza?

Chrom jest często polecany osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami albo zmagają się z nadmiernym łaknieniem na słodkie pokarmy. Czy faktycznie pierwiastek ten ma właściwości odchudzające? Niestety nie. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia gospodarki glukozowej utrudniają utrzymanie prawidłowej masy ciała, a nagłe spadki poziomu cukru we krwi powodują nieodpartą chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Ustabilizowanie glikemii to jedna z podstawowych strategii w przypadku odchudzania i w tym aspekcie chrom może okazać się przydatny. 

   Źródła chromu

Chrom jest obecny w wielu powszechnie spożywanych produktach spożywczych, dlatego urozmaicona dieta powinna bez problemu pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Znajdziemy go m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, kaszy, ryżu, orzechach, szpinaku, wędzonym łososiu, kakao czy gorzkiej czekoladzie. 

   Dla kogo suplementy diety z chromem

Suplementy diety zawierające chrom są polecane nie tylko osobom ze stwierdzonym niedoborem tego pierwiastka. Warto wiedzieć, że zwiększone zapotrzebowanie na chrom wykazują osoby narażone na długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny albo przewlekły stres. Dietetycy wskazują również, że stosowanie diety wysokowęglanowej może powodować konieczność dostarczenia do organizmu większej dawki chromu. Można to zrobić zwiększając udział produktów bogatych w chrom w swojej diecie, albo sięgając po suplementy diety. Wybierając preparat z chromem należy upewnić się, że zawiera on dobrze przyswajalną formę tego pierwiastka, np. pikolinian chromu, nikotynian chromu czy chelat aminokwasowy. 

Zwiększone zapotrzebowanie na chrom obserwuje się m.in. u osób narażonych na intensywny wysiłek fizyczny i żyjących w ciągłym stresie. Przypuszcza się, że stosowanie diety wysokowęglowodanowej także wymaga dostarczania większej ilości chromu. Niedobory można łatwo wyrównać z pomocą suplementów diety. Warto wiedzieć, że za najlepiej przyswajalne formy tego pierwiastka są uznawane chelaty aminokwasowe, pikolinian chromu oraz nikotynian chromu. Można je znaleźć w ofercie naszej firmy.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje