0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Chmiel (Humulus Lupulus) - roślina z rodziny konopiowatych, której surowcem jest kwiatostan żeński – szyszka zawierająca od kilku do kilkunastu procent lupuliny (gruczołu żywicznego szyszek chmielu, występującego w postaci proszku o posmaku goryczy, zawierającego woski i olejek eteryczny, o działaniu przeciwbakteryjnym), jest źródłem wielu składników aktywnych (m.in. asparagina, chinony, flawonoidy, garbniki). Preparaty zawierające szyszki chmielu działają uspokajająco, wspomagają procesy trawienne poprzez zwiększenie wydzielania się soków trawiennych, zmniejszają ryzyko powstawania zaburzeń układu pokarmowego. Szyszki chmielu wchodzą w skład preparatów ułatwiających relaks po wysiłku, nasennych zalecanych szczególnie w okresie intensywnych treningów oraz podczas zawodów, dla likwidacji nadmiernego stresu, a także dla uspokojenia po użyciu zbyt dużych dawek substancji pobudzających (np. kofeiny).

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)  to roślina przynależąca do rodziny konopiowatych. Naturalnym obszarem jej występowania była prawdopodobnie Europa Południowa, Ameryka Północna i Bliski Wschód, jednak aktualnie bylina ta jest uprawiana w bardzo wielu częściach świata, zwłaszcza w strefie umiarkowanej i w Eurazji. Najcenniejszą częścią rośliny są kwiatostany żeńskie, zwane szyszkami. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny, gorzkawy smak piwa. Stanowią także surowiec lekarski. Są zasobne w substancje goryczkowe i inne składniki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Chmiel najbardziej znany jest z działania kojącego i promującego dobry sen, dlatego jest częstym składnikiem ziołowych preparatów uspokajających i nasennych.    

   Skład chemiczny chmielu

Chmiel zwyczajny jest rośliną pnącą, dwupienną, a jego pędy mogą osiągać nawet 9 metrów wysokości. Do celów spożywczych i leczniczych wykorzystuje się wysuszone kwiatostany żeńskie, które potocznie określa się mianem szyszek. Zawierają one wiele różnorodnych substancji aktywnych farmakologicznie. Obecne w kwiatostanach gruczoły lupulinowe wydzielają aromatyczną żywicę (lupulinę), która jest skarbnicą gorzkich związków i składników lotnych. Oprócz tego w kwiatostanach można znaleźć ksantohumul, kwasy goryczkowe, terpeny, chalkony i glikozydy flawonolowe. Mają one korzystny wpływ na ludzki organizm i przesądzają o funkcjonalnych właściwościach chmielu. 

   Zastosowanie chmielu zwyczajnego

Komitet Roślinnych Produktów Leczniczych działający w ramach Europejskiej Agencji Leków rekomenduje stosowanie preparatów z szyszek chmielu w przypadku łagodnych objawów stresu psychicznego i bezsenności. Obecne w roślinie substancje (zwłaszcza humulon i lupulon) wykazują działanie uspokajające i lekko nasenne. Wspomagają ośrodkowy układ nerwowy, koją skołatane nerwy i korzystnie wpływają na sen. Chmiel może również łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Oprócz tego promuje on zdrowie układu pokarmowego, a dzięki wysokiej zawartości naturalnych antyoksydantów chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 

    Objawy niepożądane

Chmiel jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, dlatego uchodzi za bardzo bezpieczny i na ogół jest dobrze tolerowany. U niektórych osób ekstrakty z szyszek chmielu mogą wywoływać zawroty głowy i nadmierną senność, dlatego nie poleca się prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn po zażyciu preparatów z chmielem. Nie ma też wystarczających dowodów na to, że chmiel jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dlatego powinny one unikać preparatów zawierających ekstrakt z Humulus lupulus.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje