Chlorowodorek synefryny to syntetyczna lub półsyntetyczna forma synefryny – alkaloidu występującego m.in. w owocach cytrusowych Citrus uranium i Citrus aurantium. Dzięki obróbce technologicznej można uzyskać wysoką czystość składnika bioaktywnego, a ponadto dużo łatwiej jest o precyzyjne odmierzenie dawki. Chlorowodorki są też uznawane za bardzo łatwo wchłaniane i wysoce biodostępne, co podkreśla fakt, że powszechnie stosuje się je m.in. przy produkcji leków.
Chlorowodorek synefryny po podaniu doustnym wykazuje takie same właściwości jak synefryna. Działa pobudzająco na układ współczulny; wywiera wpływ przede wszystkim na receptory α1A-AR. Ma minimalny wpływ na ciśnienie tętnicze, usprawnia krążenie krwi i polepsza samopoczucie. Ponadto wydaje się stymulować obecne w tkance tłuszczowej receptory β-andrenergiczne. To powoduje nasilenie procesu lipolizy, a w efekcie przyspiesza redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej.
Na rynku są dostępne monopreparaty zawierające chlorowodorek synefryny. Można go znaleźć również w składzie wielu formuł odchudzających i preparatów przedtreningowych,
Dawkowanie: brak norm jednostkowego spożycia.
Dostępne badania sugerują, że można spożywać do 50 mg synefryny dziennie bez ryzyka skutków ubocznych.