Cebula zwyczajna (Allium cepa) to popularne określenie warzywa z rodziny amarylkowatych. Właściwą nazwą botaniczną, jakiej powinno się używać jest czosnek cebula, ponieważ gatunek ten należy do rodzaju czosnek. W stanie dzikim roślina ta praktycznie nie występuje, ale od bardzo dawna jest uprawiana praktycznie we wszystkich krajach i ma duże znaczenie gospodarcze. Cebulę powszechnie stosuje się w sztuce kulinarnej, jest uznawana za smaczne warzywo, może być spożywana na surowo albo po obróbce termicznej. Ma ona również cenne właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w medycynie ludowej oraz fitoterapii.
Cebula zwyczajna – skład chemiczny
Jadalna część cebuli to liście – zarówno te, które tworzą organ spichrzowy, jaki liście asymilacyjne, zielone, wyrastające z cebuli. Są one skarbnicą cennych składników odżywczych. Zawierają witaminy (A, witaminy z grupy B, C, K, kwas foliowy) oraz związki mineralne (cynk, magnez, wapń, żelazo, chrom, selen, miedź, fosfor). Swój charakterystyczny smak i zapach, ale także właściwości terapeutyczne, cebula zawdzięcza głównie obecności wielu substancji siarkoorganicznych. Dodatkowo warzywo skrywa w sobie flawonoidy (np. kwercetynę), będące naturalnymi antyoksydantami, a także aktywne biologicznie enzymy i saponiny.
Cebula zwyczajna – właściwości
Cebula zwyczajna ma potężny potencjał antyoksydacyjny, uwarunkowany obecnością licznych naturalnych przeciwutleniaczy. Naukowo udowodniono, że może ona przyczyniać się do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Ponadto korzystnie wpływa na metabolizm lipidów. Promuje także zdrowie żył i naczyń krwionośnych. Oprócz tego działa łagodnie moczopędnie i sprzyja zwiększeniu wydalania wody przez nerki.
Cebula zwyczajna – preparaty
Największą wartość ma świeże warzywo, nie poddane obróbce termicznej. Jednak nie wszystkim odpowiada jego specyficzny smak i zapach. Osoby, które nie przepadają za cebulą, ale chcą czerpać korzyści z tego niezwykłego warzywa, mogą sięgnąć po suplementy diety. Zawierają one suszoną cebulę albo ekstrakt z cebuli, zamknięty w wygodnych do stosowania kapsułkach.
Cebula zwyczajna – środki ostrożności
Zarówno spożywanie cebuli, jak i ekstraktu z cebuli jest uznawane za bezpieczne dla organizmu. Jedynie spożycie zbyt dużych ilości może powodować problemy gastryczne – biegunkę, wzdęcia, uczucie palenia w przewodzie pokarmowym. Zwyczajowo zaleca się spożywać dziennie ok. 50 g świeżej cebuli albo 20 g suszonej.