Camu-camu (Myrciaria dubia) to egzotyczne amazońskie drzewo, które wydaje owoce odznaczające się bogatym składem substancji bioaktywnych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
Owoce camu-camu zaliczane są do superfoods, głównie za sprawą wysokiej zawartości witaminy C (jest jednym z jej najbogatszych na świecie źródeł), a także flawonoidów i antocyjanów. Zawartość witaminy C w kilogramie świeżego owocu może wynosić od 9 aż do ok. 50 g. Tak wysokie stężenie kwasu askorbinowego i kwasu cytrynowego sprawia, że owoce camu-camu nie nadają się do bezpośredniego spożycia i wykorzystywane są głównie w postaci soków, koncentratów oraz kapsułek, a także jako dodatek wzbogacający do produktów żywnościowych.
W związku z tym, że miąższ camu-camu obfituje w substancje odznaczające się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, spożycie owoców może mieć wpływ m.in. na spowolnienie procesów starzenia, redukcję ryzyka chorób układu krwionośnego, zmian nowotworowych, zaćmy, i znaleźć zastosowanie we wspomaganiu leczenia przeziębienia i wzmacnianiu układu odpornościowego.