0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) jest drzewem szeroko rozpowszechnionym na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym (również w Polsce). Jej surowcami leczniczymi są: Liść (Folium Betulae), pączki (Gemmae Betulae) oraz narośl (grzyb) okalający pnie (Inonotus obliquus). Liście młode zawierają saponiny, flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy organiczne (m.in. askorbowy), składniki mineralne, trójterpeny, żywice i śladowe ilości olejku eterycznego. Pączki – olejek eteryczny, związki trójterpenowe i poliprenolowe. Czyr zawiera związki sterolowe i trójterpeny. Liście brzozy brodawkowatej mają działanie moczopędne, napotne, przeciwobrzękowe, tonizujące, odtruwające, przeciwreumatycznie oraz wpływają na zwiększenie wydalania poza organizm kwasu moczowego, jonów sodowych i chlorkowych. Preparaty z pączków mają działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Czyr brzozowy zwiększa odporność organizmu, ma działanie wzmacniające i przeciwzapalne. Stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), zwana również brzozą zwisłą albo brzozą białą, to roślina z rodziny brzozowatych. Naturalnym obszarem jej występowania są chłodne rejony Azji, Europy i Afryki Północnej, choć uprawy spotyka się również w krajach i na innych kontynentach.  Brzoza brodawkowata jest wysokim, smukłym drzewem osiągającym do 30 m wysokości. Liście i kora stanowią surowiec zielarski i są wykorzystywane w celach leczniczych. W tradycyjnej medycynie ludowej roślina ta jest znana zwłaszcza z dobroczynnego wpływu na układ moczowy, choć zakres jej aktywności jest dużo szerszy. 

   Brzoza brodawkowata – skład chemiczny 

Całe lub pokruszone liście oraz kora drzewa to ceniony surowiec farmakopealny. W jego składzie można znaleźć wiele różnorodnych składników o wysokiej aktywności biologicznej. Za kluczowe uznaje się flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, kwas salicylowy, garbniki katechinowe, sole mineralne, olejek eteryczny oraz związki triterpenowe, do których należy m.in. betulina.  

   Brzoza brodawkowata – właściwości

Ekstrakt brzozowy ma wyjątkowo korzystny wpływ na układ moczowy. Promuje zdrowie nerek, pęcherza, dolnych dróg moczowych i wspomaga wydalniczą funkcję nerek. Przyczynia się także do utrzymania prawidłowego stanu stawów. Oprócz tego wspiera zdrowie układu pokarmowego. Zawarte w brzozie brodawkowatej substancje wykazują ponadto aktywność przeciwnowotworową i przeciwmutagenną. 

   Brzoza brodawkowata – preparaty 

Brzoza brodawkowata jest dostępna pod różnymi postaciami. Najczęściej mamy do czynienia ze sproszkowanymi liśćmi albo pokruszoną korą, które służą do przygotowania naparu lub nalewki alkoholowej. W sklepach dostępne są również suplementy diety na bazie brzozy brodawkowatej, które zawierają wyciąg z rośliny. 

    Brzoza brodawkowata – środki ostrożności  

Brzoza brodawkowata jest dobrze tolerowana i uchodzi za bezpieczną dla organizmu. Potencjalnie może dawać efekt diuretyczny, dlatego nie wolno jej stosować w połączeniu z lekami moczopędnymi. Nie ma wystarczająco dużo wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa surowca dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dlatego na wszelki wypadek powinny one unikać stosowania brzozy brodawkowatej.  

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje