0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Biotyna (witamina H, koenzym R) należy do grupy witamin B, dzięki zawartości związków siarki bierze udział w syntezie kwasu askorbinowego (witaminy C). Syntetyzowana również w jelitach. Wspomaga produkcję hormonów i reguluje poziom cholesterolu. Zmniejsza bóle mięśniowe. Zapobiega łysieniu i siwieniu włosów. Działa kojąco przy stanach zapalnych skóry. Nie ma działania toksycznego. Często łączona z innymi witaminami grupy B, a także z witaminą A. Naturalnym źródłem pozyskiwania są: chleb pełnoziarnisty, drożdże, jaja (żółtko), mleko, ryż brązowy i ser.

Dzienne zapotrzebowanie: 100–300 mg na dobę.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Witamina B7, znana szerzej jako „biotyna” (gr. bios – życie) to organiczny związek chemiczny, który dla człowieka jest niezbędny do życia. W swojej strukturze zawiera dwa pierścienie – imidazolowy i tiolanowy oraz łańcuch alkilowy zakończony grupą karboksylową. Witamina ta jest bardzo odporna na wysoką temperaturę, dlatego podgrzewanie żywności nie zuboża jej zasobów. W ustroju substancja ta pełni wiele ważnych funkcji. Stanowi koenzym dla kilku różnych enzymów, wpływa również na skórę, dlatego czasem nazywa się ją witaminą H (niem. Haut  – skóra). 

   Jaką rolę w organizmie pełni witamina B7?

Witamina B7 jest zaangażowana w metabolizm makroskładników odżywczych i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Stanowi ona kluczowy składnik karboksylaz biotynozależnych – enzymów, które warunkują prawidłowy przebieg wielu ważnych reakcji biochemicznych, np. glukoneogenezy, syntezy kwasów tłuszczowych, cyklu Krebsa. Oprócz tego witamina ta wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ważną rolą biotyny jest też pomoc w zachowaniu w dobrej kondycji włosów, skóry i błon śluzowych. 

   Gdzie szukać biotyny?

Biotynę znajdziemy w pożywieniu. Występuje ona zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Największą ilość tej witaminy zawierają żółtka jaj, drożdże piwne, wątroba i podroby. Zasobne w tę witaminę są też rodzynki, sardynki, migdały, świeży groch oraz soja. Deficyt biotyny można uzupełnić również za pomocą suplementów diety. Jest ona bardzo częstym składnikiem formuł ukierunkowanych na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Ponadto dostępne są preparaty zawierające samą biotynę.

   Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Niedobory biotyny występują rzadko. Zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta bez problemu jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na tę witaminę. Oprócz tego niewielkie jej ilości mogą być produkowane przez mikrobiom jelitowy. Deficyt biotyny objawia się głównie zmianami skórnymi, takimi jak wysypki, pokrzywki, stany zapalne. Można zaobserwować także wzmożone wypadanie włosów. 

    Ile biotyny dziennie potrzebujemy? 

Właściwie nie ma rygorystycznych zaleceń co do dawki biotyny. Amerykańskie normy wskazują, że dorosły człowiek powinien spożywać około 30-100 mikrogramów tej witaminy. Jednak nawet dawki rzędu 200 mg nie są toksyczne. Witaminę tę trudno jest przedawkować – rozpuszcza się ona w wodzie i jest łatwo eliminowana z organizmu wraz z moczem. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje