0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Białko (proteiny, polipeptydy) jest polimerem, którego podstawowymi jednostkami (monomerami) są aminokwasy. Białko zbudowane jest z atomów węgla, tlenu, azotu, wodoru oraz siarki, i jest elementarnym składnikiem odżywczym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, budulcem i składnikiem tkanek, wchodzą w skład hormonów i enzymów oraz innych substancji bioaktywnych. Białko warunkuje prawidłowy metabolizm oraz przebieg procesów energetycznych, a także wszystkich innych procesów życiowych. Źródłem naturalnego pozyskania białka są pokarmy pochodzenia zwierzęcego (m.in. mięso, ryby, jaja, nabiał) i roślinnego )rośliny strączkowe, soja). Niedobór protein prowadzi do niedożywienia białkowego i znacznego osłabienia organizmu. Może prowadzić do anemii, zmniejszenia odporności immunologicznej, zwiotczenia mięśni, zaburzeń układu trawiennego. Również przedawkowanie białka jest niewskazane, gdyż może doprowadzić do zakwaszenia organizmu i zaburzać pracę układu pokarmowego oraz wzrost stężenia homocysteiny we krwi. Jest składnikiem wielu suplementów i odżywek koniecznych do właściwego funkcjonowania organizmu, zarówno wykazującego się małą aktywnością fizyczną, jak i trenujących konkurencje siłowe i wytrzymałościowe.

Dawkowanie: sportowcy w dyscyplinach siłowych ok. 1,7 – 2,5 g/1 kg masy ciała; sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych i wytrzymałościowo-siłowych ok. 1,3 – 2g/1 kg masy ciała, osoby o niskiej aktywności ok. 0,8 – 1,1 g/1kg masy ciała/24h. W szacowaniu ilości spożywanego białka należy uwzględnić spożycie innych składników odżywczych (węglowodanów i tłuszczy)

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Białko to związek wielocząsteczkowy, określany także mianem proteiny albo polipeptydu. Stanowi podstawowy składnik strukturalny żywych organizmów. Jest zbudowane z aminokwasów, które są połączone wiązaniami peptydowymi. Ustalono również, że we wszystkich białkach występuje węgiel, wodór, tlen, azot, fosfor, siarka, a czasami także kationy metali takich jak mangan, cynk, magnez, żelazo, miedź czy kobalt. Białko, oprócz tego, że powszechnie występuje w żywności, jest też częstym składnikiem suplementów diety i odżywek. Spożywanie adekwatnej do zapotrzebowania ilości białka jest ważne dla każdego człowieka, a zwłaszcza dla osób starszych i aktywnych fizycznie. 

   Jaką rolę w organizmie pełnią białka?

Białka są niezwykle istotne dla organizmu i nie można ich zastąpić innymi składnikami odżywczymi. Do ustroju trafiają wraz z pożywieniem, ale trzeba też pamiętać, że każdy organizm wytwarza również własne białka. W organizmie białka pełnią rozmaite funkcje. Stanowią kluczowy element strukturalny komórek, są biokatalizatorami i regulatorami ekspresji genów, pełnią rolę transporterów (np. hemoglobina, białka osocza) i przeciwciał, stanowią elementy kurczliwe mięśni (aktyna, miozyna), uczestniczą w procesach widzenia (opsyna), są zaangażowane w syntezę hormonów peptydowych. 

   Jakie są główne źródła białka? 

Źródłem białka mogą być produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Te pierwsze są uznawane za tzw. białka pełnowartościowe. Należy do nich mięso (cielęcina, wołowina, wieprzowina, podroby, królik, drób, wędliny), sery twarogowe i żółte, mleko, jaja oraz ryby. Rośliny także zawierają białko. Szczególnie zasobne w ten makroskładnik są soja, fasola i soczewica. Spore ilości gromadzą również pestki dyni i słonecznika, kasze. Jakość białka ocenia się na podstawie zawartości egzo- i endogennych aminokwasów oraz ich wzajemnych proporcji. Oprócz tego ważną rolę odgrywa strawność produktów białkowych. 

    Dlaczego białko jest takie ważne? 

Białko jest niezbędne dla organizmu i nie da się go zastąpić niczym innym. Wywiera ono duży wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci, pomaga utrzymać w dobrym stanie kości u osób dorosłych, odpowiada również za wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. 

    Ile białka potrzebujemy?

Eksperci zalecają, aby spożywać ok. 0,9 g białka na każdy kilogram masy ciała na dobę. Wyższe zapotrzebowanie wykazują kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i osoby aktywne fizycznie. Szacuje się, że zawodnicy sportów siłowych mogą potrzebować nawet 2,5 g białka na 1 kg masy ciała. 

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje