Betaina HCl – chlorowodorek betainy, wysoko biodostępna postać trimetyloglicyny. Jak sama nazwa wskazuje, TMG stanowi pochodną aminokwasu białkowego glicyny wzbogaconą o trzy grupy metylowe. Naturalnie występuje w korzeniach buraka ćwikłowego. Wykazuje szeroki wpływ na organizm człowieka chętnie wykorzystywany w suplementacji.
Betaina stanowi jeden z elementów procesu metylacji jako donor grup metylowych w reakcji redukcji homocysteiny do metioniny, wpływa korzystnie na poziom S-adenozylometioniny w ustroju, sprzyja też aktywacji folianów. Wpływa w ten sposób całościowo na prawidłowy metabolizm energetyczny w ustroju, odgrywa także korzystny wpływ na zachowanie prawidłowych funkcji psychicznych (poprzez promocję stężenia SAMe w ustroju). Badania wskazują, że może być też bezpośrednio stosowana w celu obniżania poziomu homocysteiny u osób notujących jej zbyt wysokie stężenia.
Ponadto, trimetyloglicyna posiada właściwości osmolityczne, zwiększa uwodnienie komórek. Ma to korzystny wpływ na ich metabolizm i może promować wydajność ich pracy. Względem miocytów efektywność ta jest podobna do działania kreatyny i wskazywana jest jako prawdopodobny mechanizm promocji wydolności mięśni szkieletowych w wyniku suplementacji betainą. Ten zakres aktywności TMG jest jednak wciąż badany – poszukiwane są kolejne mechanizmy odpowiadające za stymulację możliwości wysiłkowych w wyniku suplementacji betainą.
Suplementy zawierające chlorowodorek betainy są również stosowane przez osoby z niedokwaśnością żołądka w celu obniżenia pH soku żołądkowego. Kluczową rolę odgrywa tu reszta kwasowa tego związku. W związku z tym, ostrożne w suplementacji tej formy trimetyloglicyny powinny być osoby borykające się z nadkwasotą.