0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) roślina klimatu umiarkowanego na półkuli północnej,  pospolita w Polsce. Jej surowcami leczniczymi są liście babki lancetowatej (Folium Plantaginis}, zawierający: enzymy (inwetyna, emulsyjna), flawonoidy, garbniki, glikozydy irydoidowe, pektyny, składniki mineralne (rozpuszczalna krzemionka, cynk), saponiny trójterpenowe, śluzy oraz witaminy (C, K). Ma szerokie zastosowanie lecznicze, gdyż działa osłaniająco, powlekająco, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, moczopędnie, pobudzająco na soki żołądkowe, przeciwbiegunkowo ponadto stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie ran (m.in. przez przykładanie świeżych liści babki wprost na rany) i regenerację naskórka, stosowana również przy stanach zapalnych spojówek.

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) to bylina należąca do rodziny babkowatych. Ma dużą łatwość w przystosowywaniu się różnych warunków środowiskowych, dlatego można ją spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach. Porasta łąki, trawniki i pastwiska. Stanowi cenioną od wieków roślinę leczniczą o szeroki, spektrum zastosowań. Korzystnie wpływa na wątrobę, jelita, stawy. Wspomaga zdrowie układu oddechowego i odpornościowego. Jest częstym składnikiem ziołowych mieszanek i syropów. Z liści babki lancetowatej można też przyrządzać napary i odwary. Zewnętrznie, na skórę, w celach leczniczych wykorzystuje się również sok ze świeżych liści rośliny. 

   Składniki aktywne babki lancetowatej

Surowcem zielarskim są łodygi odziomkowe i wysuszone liście babki lancetowatej. Zawierają one aktywne biologicznie substancje irydoidowe (głównie aukubozyd i katalopol), śluz, garbniki, fenolokwasy, flawonoidy, kwas krzemowy i kumarynę. Można w nich znaleźć również cenne składniki mineralne, z których większość stanowią sole cynku i potasu. Susz, który stosuje się w ziołolecznictwie musi zawierać przynajmniej 1,5% sumy pochodnych kwasu kawowego w przeliczeniu na akteozyd. 

   Właściwości babki lancetowatej

Liście babki lancetowatej wspomagają zdrowie układu oddechowego. Przypisuje się im działanie wykrztuśne i rozkurczające mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Osobom, które zmagają się z uciążliwym kaszlem często poleca się syrop na bazie babki lancetowatej. Badania naukowe wskazują ponadto, że roślina ta pomaga w utrzymaniu równowagi mikrobiologicznej jelit i przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania jelit. Działa też ochronnie na wątrobę i wspomaga układ immunologiczny. Oprócz tego pomaga chronić DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 

   Przeciwwskazania do stosowania

Preparaty na bazie babki lancetowatej (syropy, napary, odwary, ekstrakty) uchodzą za bardzo bezpieczne. W rzadkich przypadkach mogą one powodować dolegliwości gastryczne. Nie poleca się ich kobietom w ciąży i matkom karmiącym, ponieważ brakuje badań, które udowodniłyby bezpieczeństwo rośliny dla tej grupy.  

    Babka lancetowata w suplementacji

W tradycyjnym ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie syrop z babki lancetowatej albo susz, który służy do przygotowania naparu bądź odwaru. Ekstrakt z babki lancetowatej jest też pożądanym składnikiem w preparatach probiotycznych. Ma korzystny wpływ na mikroflorę jelitową, a dzięki temu może potęgować korzystne działanie probiotyków.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje