Apigenina to organiczny związek chemiczny przynależący do klasy flawonów, wyizolowany po raz pierwszy w 1914 roku z ziela rumianku. Powszechnie występuje w grejpfrutach, pomarańczach, cebuli, pietruszce oraz w wielu popularnych przyprawach, takich jak oregano, tymianek, bazylia, kolendra, goździki.
Apigenina wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości – udowodniono jej działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i neuroprotekcyjne. Wydaje się też, że może ona stymulować neurogenezę w dorosłym mózgu.
Apigenina jest stosowana nie tylko w celach prozdrowotnych. To także ceniony element suplementacji sportowej. Naukowcy wykazali, że działa ona jak inhibitor CYP2C9 i CD38. Zahamowanie ich aktywności przekłada się na zwiększenie poziomu NAD+ w ustroju, co pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, korzystnie wpływa na kondycję i spowalnia proces starzenia się organizmu. Ponadto apigenina może hamować ekspresję enzymu aromatazy, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia poziomu testosteronu.
W suplementach najczęściej występuje apigenina wyizolowana z grejpfruta, rzadziej spotyka się ekstrakty z rumianku, standaryzowane na zawartość apigeniny (zwykle 1%). Jest ona dostępna w postaci monopreparatu, niekiedy można ją znaleźć w składzie preparatów przeznaczonych dla sportowców.
Dawkowanie: brak norm jednostkowego spożycia.
W przypadku apigeniny pochodzącej z grejpfruta zwykle stosuje się dawkę 50 mg na dobę, zaś w przypadku ekstraktów z kwiatów rumianku (standaryzowanych do 1% apigeniny) zalecana dawka wynosi około 500 mg.