Achyranthes aspera (Apamarga) to roślina z rodzina szarłatowatych, szeroko rozpowszechniona na terenach Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Jest uznawana za chwast, a w północnej części Indii traktowana jako roślina lecznicza. Zawiera wiele związków biologicznie czynnych, wśród których kluczową rolę odgrywają saponiny, kwas oleanolowy, ekdysteron, betaina oraz unikalny składnik roboczo zwany achyrantyną.
Achyranthes aspera zajmuje ważne miejsce w medycynie ajurwedyjskiej. Jest stosowana w ginekologii (ponoć przyspiesza poród i hamuje krwawienie poporodowe), wykorzystuje się ją również w terapii schorzeń dróg oddechowych (astma, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel, zapalenie płuc). Ponadto przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. Rdzenni mieszkańcy Kenii często podają ją osobom chorym na malarię.
Apamarga wykazuje także silne działanie moczopędne. Wspomaga leczenie chorób urologicznych, ułatwia rozpuszczanie kamieni nerkowych. Jest pomocna w przypadku zatrzymania moczu, może być stosowana u osób z tendencją do nadmiernej retencji płynów w organizmie. Jest dodawana również do suplementów odchudzających, zwłaszcza diuretyków, które mają za zadanie usunięcie nagromadzonej wody podskórnej.