Allicyna (tiosulfinian dialilu) to związek chiralny, który zawiera atom siarki. Powstaje w czosnku pospolitym (Allium sativum), odpowiada za jego charakterystyczny, ostry zapach i właściwości antybiotyczne. Prekursorem allicyny jest obecna z czosnku alliina. Proces powstawania allicyny przebiega z udziałem enzymu allinazy, który uaktywnia się po uszkodzeniu ścian komórkowych czosnku (na przykład poprzez zmiażdżenie ząbków).
Allicyna wykazuje silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Niszczy szkodliwe bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, tlenowe i beztlenowe, ze skutecznością porównywalną do działania antybiotyków o szerokim spektrum. Ponadto zwalcza wirusy, grzyby oraz pasożyty. Allicyna ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Dzięki ograniczaniu produkcji tromboksanu zapobiega nadmiernej agregacji płytek i chroni przed powstawaniem skrzepów. Może również obniżać poziom cholesterolu i zmniejsza oksydację frakcji LDL.
Preparaty z allicyną są cenionym elementem ogólnej profilaktyki zdrowotnej. Poleca się je w celu poprawy odporności, mogą być stosowane również w ramach prewencji chorób serca i układu krążenia.