Adenozynokobalamina – aktywna biologicznie postać witaminy B12, która podobnie jak jej formy metylowane, nie musi podlegać dodatkowym przemianom biochemicznym aby wejść w szlaki metaboliczne w organizmie człowieka.
Poza najlepszą przyswajalnością, spośród innych form witaminy B12 adenozynokobalaminę wyróżnia również wysokie powinowactwo do regeneracji tkanki nerwowych. Wskazuje się, że to właśnie ta forma kobalaminy jest zaangażowana w wytwarzanie osłonek mielinowych o kluczowym znaczeniu dla prawidłowej neurotransmisji. Poza tym, witamina B12 sprzyja zachowaniu optymalnej funkcjonalności układu nerwowego sprzyjając syntezie neuroprzekaźników.
Witamina B12 jest również niezwykle istotnym regulatorem procesu metylacji, przez co jej suplementacja korzystnie wpływa na metabolizm całego ustroju. Jest koenzymem w reakcjach przetwarzania homocsteiny do metioniny oraz metylomalonylo-CoA do bursztynylo-CoA. Ze względu na pierwszą reakcję, odpowiednia podaż witaminy B12 sprzyja również zachowaniu wysokich stężeń S-adenozylo-metioniny, przez co wpływa korzystnie na funkcje psychiczne.
Ponadto, witamina B12 jest kluczowym czynnikiem regulatorowym biorącym udział w erytropoezie, czyli procesie wykształcania krwinek czerwonych. Jej nieodpowiednia podaż może być powodem rozwoju tzw. anemii z niedoboru witaminy B12.
Suplementację witaminą B12 szczególnie powinny rozważyć osoby stosujące diety roślinne oraz przyjmujące leki z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej) oraz metforminę.