Acerola (Malpighia glabra L.) to roślina, której ojczyzną jest Ameryka Północna, Środkowa i północna część Ameryki Południowej. Znana jest również pod innymi nazwami, takimi jak malpiagia grantolistna, wiśnia z Barbados czy nadgwiazdka granatolistna. Sama roślina jest dość niepozorna, bardziej przypomina szeroko rozłożysty krzew niż drzewo, ma delikatne, giętkie gałązki i wieczniezielone liście. Jednak tym, co rozsławiło acerolę na cały świat są owoce. Te małe, czerwone, lekko spłaszczone kulki zawierają więcej witaminy C niż każdy inny owoc nadający się do zjedzenia. Dzięki temu stały się niezwykle wartościowym surowcem, wykorzystywanym nie tylko w sztuce kulinarnej, ale i w medycynie oraz farmacji.
Profil odżywczy owoców aceroli
Owoce aceroli są niezwykle soczyste i orzeźwiające. Wyróżniają się kwaśnym smakiem, który zawdzięczają nadzwyczaj wysokiej zawartości kwasu askorbinowego. Oprócz tego można w nich znaleźć witaminy A, E, B1, B2, B3, a także magnez, cynk i żelazo. To jednak nie wszystko – pestkowce te są prawdziwą skarbnicą związków o potężnym potencjale antyoksydacyjnym. Antyoksydanty stanowią skuteczną oręż w walce z wolnymi rodnikami, dlatego powinny być elementem naszej codziennej diety.
Wykorzystanie aceroli
Surowcem użytkowym są wspomniane wcześniej owoce. Nadają się one do spożywania na surowo, choć nie wszyscy są w stanie znieść ich wyjątkowo kwaśny smak. Chętniej sięga się po wytworzone z nich soki, napoje czy dżemy. Owoce wiśni z Barbados są niezwykle cenione w przemyśle farmaceutycznym. Służą przede wszystkim do produkcji preparatów z naturalną witaminą C.
W jakiej postaci spożywać acerolę?
W Europie ciężko dostać świeże owoce aceroli. Są one niezwykle delikatne i źle znoszą długie przechowywanie. Jednak preparaty wytworzone na ich bazie stanowią doskonałą opcję na skorzystanie z ich dobroczynnych właściwości. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach z suplementami diety. Zarówno sproszkowana acerola, jak i ta zamknięta w kapsułkach czy tabletkach jest tak samo wartościowa, jak ta świeża. Osoby, które zniechęca kwaśny smak mogą poszukać produktów z dodatkiem cukru albo ksylitolu, który doskonale niweluje kwaskowatość.
Komu można polecić acerolę?
Preparaty na bazie aceroli można polecić praktycznie każdemu. Będą cennym dodatkiem i urozmaiceniem codziennej diety. Doskonale sprawdzą się u osób, które chcą uzupełnić poziom witaminy C, ale cenią naturalne, a nie syntetyczne rozwiązania.