od 3 sztuk tylko: 83,30 zł / szt. -2%
Doctor’s Best Betaine HCL Pepsin & Gentian Bitters to kompozycja trzech synergicznie działających składników, które wspierają efektywność procesu trawienia. Betaina HXL z pepsyną zakwaszają żołądek, a tym samym stwarzają optymalne środowisko dla sprawnego rozkładu pożywienia i absorpcji składników odżywczych. Ich działanie uzupełnia ekstrakt z goryczki, która pobudza trawienie i działa tonizująco na układ pokarmowy.
Preparat jest rekomendowany dla osób z zaburzeniami trawienia na tle zbyt niskiego poziomu kwasów żołądkowych. Pomaga uregulować rytm wypróżnień i pozbyć się uciążliwych dolegliwości typu zgaga, refluks, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, odbijanie się, gazy. Dodatkowe korzyści z suplementacji to minimalizacja ryzyka wystąpienia objawów alergii pokarmowych i reakcji autoimmunologicznych oraz poprawa wchłaniania witamin i minerałów obecnych w spożywanych pokarmach.
Betaina HCL (chlorowodorek betainy) jest źródłem kwasu solnego, dokładnie takiego samego jak ten, który jest naturalnie wytwarzany przez organizm. Uzupełnia niedobór soków żołądkowych, wspiera proces trawienia i warunkuje prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych.
Dodatkowo chlorowodorek betainy działa jak środek lipotropowy – zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie, neutralizuje toksyny i odpady metaboliczne. Chroni organizm przez patologicznym rozrostem grzybów z rodzaju Candida albicans.
Betainę HCL stosuje się nie tylko w leczeniu niedoborów kwasu solnego, ale również przy zaburzeniach czynności wątroby i układu pokarmowego, hipokalemii, alergiach pokarmowych i kandydozie.
Pepsyna – to enzym proteolityczny z grupy proteaz kwaśnych. Pepsyna jest naturalnie wydzielana przez gruczoły błony śluzowej żołądka w nieaktywnej postaci prekursora zwanego pepsynogenem. Uwalniany pod wpływem impulsów z nerwu błędnego i hormonów (gastryna i sekretyna) pepsynogen jest aktywowany przez kwas solny i przekształca się w czynną pepsynę.
W organizmie pepsyna pełni funkcje katalizatora biologicznego, czyli wpływa na szybkość zachodzenia pewnych reakcji – w tym przypadku jest to trawienie białka. Pod działaniem pepsyny dochodzi do hydrolizacji wiązań peptydowych w środku łańcuchów polipeptydowych. W ten sposób białka ulegają degradacji do mniejszych cząstek, zwanych peptydami, które są łatwo absorbowane przez błony śluzowe jelit.
Niedobory pepsyny, podobnie jak niedostateczna produkcja kwasu solnego, poważnie zaburzają proces trawienia. Niestrawione proteiny nie tylko wywołują dolegliwości gastryczne, ale również rozregulowują system odpornościowy. Mogą być przyczyną zwiększenia produkcji przeciwciał i nasilenia objawów chorób autoimmunologicznych.
Goryczka żółta (Gentiana lutea) to roślina, której korzeń od wieków jest wykorzystywany dla poprawy procesu trawienia, stymulacji czynności wątroby i łagodzenia problemów żołądkowo – jelitowych (biegunka, zgaga, bóle brzucha, wymioty).
Zawarte w goryczce substancje gorzkie z grupy sekoirydoidów (gencjamaryna i amarogentyna) wywierają drażniący wpływ na kubki smakowe zlokalizowane na języku, stymulują wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego. Działają również żółciopędnie i żółciotwórczo. W ten sposób goryczka przygotowuje organizm do trawienia i wspiera efektywność tego procesu.
Roślina ta wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Hamuje rozwój wirusów odpowiedzialnych za schorzenia wątroby, pomaga regenerować jej komórki, wspiera czynności pęcherzyka żółciowego.
Kwas solny – dlaczego taki ważny?
Kwas solny, czyli naturalna substancja wydzielana przez komórki okładzinowe żołądka, to potężna moc układu pokarmowego. Warunkuje prawidłowy przebieg procesu trawienia i pełni kilka innych, równie istotnych dla organizmu funkcji.
Prawidłowy poziom kwasu solnego jest niezbędny dla wydajności procesu trawienia. Substancja ta obniża pH treści pokarmowej wypełniającej żołądek i umożliwia rozpuszczenie jej do małych cząstek, możliwych do wchłonięcia i przyswojenia przez organizm.
Kwas solny jest niezbędny dla absorpcji wielu substancji odżywczych, minerałów i witamin, np. kwasu foliowego i witaminy B12. W licznych badaniach naukowych udowodniono, że niedobory witaminy B12 i rozwijające się na tym tle choroby bardzo często są spowodowane złym wchłanianiem na skutek niedostatecznej ilości kwasu solnego w żołądku.
Kwas solny działa jak katalizator aktywacji pepsyny (enzym konieczny dla trawienia białek) z pepsynogenu. Zmniejszone wydzielanie kwasu solnego samo w sobie zaburza proces trawienia. Prowadzi również do zmniejszenia poziomu pepsyny, to jeszcze pogłębia problem.
Kwas solny jest swoistą barierą ochronną, zabezpieczającą środowisko żołądka przed przedostawaniem się doń chorobotwórczych bakterii i pasożytów oraz przerostem grzybów.
Kwas solny pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory jelitowej. Zadbanie o właściwy poziom kwasu solnego w żołądku wystarcza do tego, by utrzymać równowagę bakteryjnej flory jelitowej. Badania wykazały, że przy prawidłowym pH żołądka następuje wzrost korzystnych dla organizmu bakterii z grupy Lactobacillus acidophilus.
Przyczyny niedostatecznej produkcji kwasu solnego
Jest wiele przyczyn zaburzeń wydzielania kwasu solnego przez komórki żołądka. Badania wskazują, że zdolność organizmu do produkcji kwasu solnego maleje wraz z wiekiem. Inne czynniki, które negatywnie odbijają się na zdolności organizmu do wydzielania kwasu solnego to stres, jedzenie w pośpiechu, nieprawidłowa dieta, oparta na przetworzonej żywności, ale także nadużywanie leków zobojętniających nadmiar kwasów żołądkowych czy tzw. inhibitorów pompy protonowej.
Objawy niedoboru kwasu solnego
Niedobór kwasu solnego w żołądku w pierwszej kolejności jest sygnalizowany kłopotami z trawieniem i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawiają się problemy gastryczne takie jak: zgaga, gazy, wzdęcia, refluks, odbijanie się po jedzeniu, uczucie ciężkości po posiłku.
Równie częste, choć rzadko kojarzone z poziomem soków żołądkowych, są: zmęczenie, kłopoty z cerą, uczucie senności, nasilenie objawów alergicznych i symptomów chorób autoimmunologicznych. Rozwiązaniem problemu jest wsparcie naturalnej produkcji kwasu solnego odpowiednimi, bezpiecznymi dla organizmu preparatami.
Podsumowując, Betaine HCL Pepsin & Gentian Bitters to kompletna formuła gwarantująca efektywność procesu trawienia i usprawniająca wchłanianie substancji odżywczych. Produkt pomaga w pozbyciu się uciążliwych zaburzeń gastrycznych. Suplementację powinny rozważyć zwłaszcza osoby stosujące wysokobiałkowe diety oraz cierpiący na niedobory witamin i minerałów (np. magnezu, witaminy B12) spowodowane złym wchłanianiem.
w 1 kapsułce | zawartość | %RWS |
---|---|---|
Chlorowodorek Betainy | 650 mg | - |
Pepsyna 1:10,000 | 25 mg | - |
Korzeń Goryczki (Gentiana lutea) | 20 mg | - |
Żelatyna (kapsułka), kwas stearynowy, krzemian magnezu, dwutlenek krzemu.
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje