Swanson Boswellia Serrata to suplement diety w skład którego wchodzi najwyższej jakości ekstrakt z żywicy kadzidłowca (Boswellia Serrata), standaryzowany na zawartość kwasów bosweliowych.
Preparat jest doskonałym środkiem wspierającym aparat ruchu. Łagodzi dolegliwości kostno-stawowe i stymuluje naturalne procesy regeneracji tkanki chrzęstnej. Suplement można polecić zwłaszcza osobom, które borykają się ze stanami zapalnymi stawów oraz odczuwają dyskomfort w obrębie układu szkieletowego wywołany urazami sportowymi albo przeciążeniem zbyt intensywnym treningiem.
Przeciwzapalne właściwości kadzidłowca stanowią nieocenioną pomoc w przypadku astmy oraz chorób jelit indukowanych stanem zapalnym (choroba Leśniewskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalnie okrężnicy). W świecie naukowym sporo mówi się również o przeciwnowotworowym potencjale Boswellia Serrata.
Boswellia Serrata (kadzidłowiec) to tropikalne drzewo rosnące w suchych, górzystych rejonach Indii i Północnej Afryki. Pozyskiwana z niego żywica stanowiła cenny surowiec leczniczy już w czasach starożytności. Stosowano ją głównie w celu obniżenia gorączki, powstrzymania biegunki i złagodzenia dolegliwości ze strony układu oddechowego. Nowoczesna medycyna i farmakologia wykorzystuje ekstrakty z Boswellia Serrata najczęściej przy dysfunkcjach związanych z przeciążeniami i stanami zapalnymi w obrębie aparatu ruchu.
Za terapeutyczne właściwości żywicy kadzidłowca odpowiadają kwasy bosweliowe – organiczne związki chemiczne należące do grupy triterpenoidów pięciopierścieniowych, wśród których największą aktywność wykazuje kwas acetylo-a-bosweliowy i kwas 11-keto-b-bosweliowy.
Działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne
Ekstrakty z żywicy Boswellia Serrata są niezwykle skuteczne w łagodzeniu bólu stawów, kości i kręgosłupa oraz tłumieniu stanów zapalnych w obrębie aparatu ruchu.
Podczas gdy większość wyciągów roślinnych o podobnych właściwościach to typowe przeciwutleniacze, redukujące nadmiar wolnych rodników, które przyczyniają się do powstania stanu zapalnego, mechanizm działania ekstraktów z Boswellia Serrata jest inny. Zawarte w żywicy kwasy bosweliowe oddziałują bezpośrednio na enzym 5-lipooksygenazy, odpowiedzialny za produkcję wywołujących stan zapalny leukotrienów. Hamują syntezę tego enzymu i blokują jego translokację.
Dodatkowo kwasy bosweliowe regulują wydzielanie wielu innych markerów stanu zapalnego, takich jak TNF-alfa, TNF-beta i IL-1beta. Dzięki temu tłumią stany zapalne skuteczniej niż inne związki.
Przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie Boswellia Serrata jest porównywalne pod względem siły działania i osiąganych rezultatów z lekami z grupy NLPZ. Jednak w przeciwieństwie do syntetycznych środków farmakologicznych, które przy okazji niszczą chrząstkę stawową, ekstrakty z kadzidłowca chronią ją i odżywiają. Zabezpieczają glikozaminoglikany (GAG, strukturalna podstawa chrząstki stawowej) przed destrukcyjnym wpływem niektórych enzymów i poprawiają ukrwienie w obrębie stawu.
Skuteczność ekstraktów z żywicy kadzidłowca jest bardzo dobrze udokumentowana. Potwierdzono ją wieloma badaniami z udziałem osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia stawów kolanowych, artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie kości. Praktycznie we wszystkich badaniach dowiedziono, że Boswellia Serrata łagodzi ból, poprawia mobilność stawów, zmniejsza ich poranną sztywność i minimalizuje obrzęki. Leczenie było dobrze tolerowane i nie wywoływało żadnych działań niepożądanych, co oceniano na podstawie badań hemogramu, prób wątrobowych oraz testów czynności nerek.
Właściwości antyastmatyczne
W badaniu z podwójnie ślepą próbą 40 pacjentów z astmą oskrzelową przed 6 tygodni leczono wyciągami z Boswellia Serrata. Aż 70% chorych wykazało poprawę stanu zdrowia – ustąpienie duszności, bronchitu, zmniejszenie liczby ataków choroby, obniżenie liczby eozynofilów w surowicy. Tym samym dowiedziono, że Boswellia Serrata jest potencjalnym remedium na choroby dróg oddechowych.
Za takie działanie odpowiadają kwasy bosweliowe, które hamują powstawanie produktów enzymu 5-lipoksygenzy. To właśnie prozapalne leukotrieny, produkowane przez 5-lipoksygenzę, wywołują skurcz oskrzeli, chemotaksję i zwiększoną przepuszczalność naczyń.
Boswellia Serrata ogranicza również syntezę elastazy leukocytarnej, która pobudza wydzielanie śluzu i może odgrywać rolę w patogenezie mukowiscydozy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Wsparcie terapii chorób zapalnych jelit
Boswellia Serrata może być stosowana w leczeniu chorób zapalnych jelit. Uważa się, że rozwój procesów zapalnych w obrębie jelit jest związany ze zwiększoną produkcją leukotreintów. Boswellia Serrata jest inhibitorem 5-lipoksygenazy, kluczowego enzymu w biosyntezie leukotrienów.
W wielu badaniach porównywano skuteczność kwasów bosweliowych i sulfasalazyny – leku stosowanego w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniewskiego i Crohna. W badaniu kontrolowano m.in. właściwości stolca, obraz śluzówki jelit oglądany za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, wycinki poddane badaniu histopatologicznemu. Praktycznie wszyscy pacjenci leczeni wyciągami z kadzidłowca wykazywali poprawę jednego lub więcej parametrów. W jednym z badań wykazano, że spośród 20 chorych na chorobę Leśniewskiego i Crohna po 6 tygodniach suplementacji Bolswella Serrata aż 14 pacjentów doświadczyło remisji.
Podsumowując, Boswellia Serrata to roślinny, bezpieczny suplement prozdrowotny. Jednocześnie to jeden z najsilniejszych naturalnych preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzapalnym. Wspiera zdrowie układu kostno – stawowego, jest rekomendowany zwłaszcza sportowcom, którzy narażają stawy na duże obciążenia. Na suplementacji skorzystają również seniorzy, którzy z racji wieku często borykają się ze zmianami zwyrodnieniowymi wywołującymi ból i utrudniającymi sprawne funkcjonowanie.
w 1 kapsułce | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
Ekstrakt Boswellia Serrata 5-LOXIN® (30% kwasu bosweliowego) | 125 mg | - |
Skrobia ryżowa, hydroksypropylometyloceluloza, stearynian magnezu.
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje