Monohydrat kreatyny, określany inaczej mianem monowodzianu jest konglomeratem utworzonym z cząsteczki kreatyny i cząsteczki wody. Stanowi jedną z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych form na rynku. Na tle innych wyróżnia ją fakt nasilonego wiązania wody, co wizualnie przekłada się na zwiększenie objętości mięśni. Pozwala to także stworzyć optymalne środowisko anaboliczne wewnątrz komórek.
Monohydrat kreatyny co to jest i jak działa?
Kreatyna jest tripeptydem syntetyzowanym w wątrobie, który przedostaje się z niej do tkanek o wysokim zapotrzebowaniu metabolicznym. We wnętrzu komórek stanowi rezerwuar energii metabolicznej, służącej do odnowy cząsteczek ATP. Ponadto, nasila zachodzenie procesów biosyntezy białka, które warunkują odbudowę silniejszych włókien mięśniowych. Może również wspierać potreningową regenerację, neutralizując nadmierne ilości kwasu mlekowego.
Kreatyna dla kogo?
Ustrojowa produkcja kreatyny dla osób wykonujących intensywne treningi może okazać się niewystarczająca, stąd warto przemyśleć suplementację. Kreatyna jest szczególnie polecana sportowcom dyscyplin siłowych. Poprawę wyników w dyscyplinach szybkościowo-siłowych można uzyskać za pomocą stacku kreatyny z beta-alaniną.
Monohydrat kreatyny - skutki uboczne.
Jej nadmiar wydalany jest przez organizm wraz z moczem w postaci nietoksycznej kreatyniny. Najbezpieczniejsza, najpopularniejsza i wysoce biodostępna forma monohydratu jest więc szczególnie polecana osobom początkującym, które znajdują się na początku drogi suplementacyjnej. Osoby posiadające schorzenia nerek powinny skonsultować jej suplementację z lekarzem prowadzącym.
Monohydrat kreatyny - dawkowanie.
Monohydrat kreatyny należy przyjmować w dziennej ilośc 5-10 gramów. Za optymalne dawkowanie przyjmuje się stosowanie 2 porcji po 5 gramów. Pierwszą porcję przyjmujemy rano po przebudzeniu, drugą w okresie przedtreningowym np 30 minut przed ćwiczeniami. Kreatyna niewymaga dodatkowych substancji poprawiających jej wchłanianie jak dekstroza czy carbo.