od 3 sztuk tylko: 24,50 zł / szt. -2%
Swanson Fenugreek Seeds to suplement zawierający ekstrakt z nasion kozieradki. Kozieradka jest tradycyjnie kojarzona ze sztuką kulinarną i wielu krajach powszechnie wykorzystuje się ją jako przyprawę. Jednak bogactwo związków czynnych farmakologicznie i szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości czyni z kozieradki wartościowy ziołowy surowiec leczniczy.
Kozieradka pospolita (Trigonella foenum – graecum L.), zwana również koniczyną grecką, to popularna roślina zielna z rodziny bobowatych. Naturalnie rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, ale uprawia się ją również w Europie i Azji. Ceniona jako przyprawa, z uwagi na dużą zawartość białka, witamin i minerałów jest również wykorzystywana jako składnik pasz. Złożona zawartość chemiczna pozwala stosować kozieradkę także w terapii i prewencji licznych schorzeń.
Kozieradka stanowi prawdziwą kopalnię dobrze przyswajalnego białka, witamin (B1, B3, F, H) i biopierwiastków (wapń, żelazo, potas, fluor). Ponadto z jej nasion wyizolowano zespół flawonoidów, saponin steroidowych, fosfolipidy, fitosterole i kumaryny.
Wsparcie dla wątroby i układu trawienia
Kozieradka działa hepatoprotekcyjnie i przyczynia się do uregulowania poziomu markerów wątrobowych (ALAT, ASPAT, bilirubina). Zawarte w jej nasionach związki zmniejszają peroksydację lipidów i aktywują enzymy antyoksydacyjne w komórkach wątroby. Ekstrakty z kozieradki wykazują skuteczność porównywalną do sylimaryny.
Kozieradka może być wykorzystywana w terapii rozmaitych dolegliwości układu trawiennego (zapalenie śluzówki, choroba wrzodowa, zakażenia bakteryjne). Chroni błonę śluzową układu pokarmowego, reguluje wydzielanie soku żołądkowego i pepsyny, działa bakteriobójczo w odniesieniu do szczepów bakteryjnych odpowiedzialnych za choroby układu pokarmowego (E. coli, Salmonella typhi).
Poprawa parametrów lipidowych
Kozieradka jest rekomendowana dla obniżenia zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Pod wpływem zawartych w jej nasionach saponin steroidowych przyspiesza metabolizm cholesterolu, jego przemiana do kwasów żółciowych dokonująca się w wątrobie i wydalenie z organizmu. Ponadto dochodzi do spowolnienia aktywności lipazy, opóźnienia wchłaniania związków tłuszczowych i blokady akumulacji tłuszczu w komórkach. Tym samym obniża się poziom trójglicerydów i lipoprotein o niskiej gęstości (LDN), czyli niekorzystnej frakcji cholesterolu.
Gospodarkę lipidową poprawia również niacyna, obficie występująca w kozieradce. Badania wykazały, że przyjmowanie samej witaminy B3 skutkuje obniżeniem poziomu frakcji LDN i wzrostem korzystnej frakcji HDL. Część badań sugeruje, że zawarte w kozieradce kumaryny zapobiegają agregacji płytek krwi, co ma znaczenie w prewencji chorób układu krążenia.
Regulacja gospodarki cukrowej
Synergiczne działanie związków zawartych w nasionach kozieradki odpowiada za jej hipoglikemiczne właściwości. Kozieradka reguluje aktywność kilku grup enzymów (lipogenicznych, glikolitycznych i glukoneogenicznych), dzięki czemu pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Dodatkowo obecna w nasionach kozieradki 4-hydroksyizoleucyna pobudza wydzielanie insuliny z wysepek trzustkowych, zaś polifenole zwiększają ogólną wrażliwość insulinową. Co ważne, efekty działania kozieradki są zależne od stężenia glukozy we krwi i występują tylko w przypadku podwyższonego poziomu.
Właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne
Przeciwzapalne efekty działania kozieradki są porównywalne z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Ekstrakty z nasion stymulują uwalnianie cytokin przeciwzapalnych IL-6 i IL-10 oraz TNF (czynnik martwicy nowotworu), nasilają ekspresję cyklooksygenezy indukowanej (COX-2). Dzięki temu kozieradka skutecznie tłumi stany zapalne, wykazuje ponadto działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Zawarte w kozieradce związki fenolowe hamują ekspresję reaktywnych form tlenu z objętych stanem zapalnym tkanek organizmu, a dodatkowo usuwają rodniki nadtlenkowe. Działanie antyoksydacyjne wykazuje również wiele innych związków, obecnych w nasionach kozieradki, co daje tej roślinie ogromny potencjał do walki ze schorzeniami wywołanymi przed nadmiar wolnych rodników w organizmie.
Kozieradka działa jak naturalny antybiotyk. Hamuje rozwój 26 różnych chorobotwórczych mikroorganizmów z rodzajów bakterii Gram-dodatnich, Gram-ujemnych i grzybów.
Działanie anaboliczne
Istnieją przesłanki pozwalające uznać kozieradkę za skuteczny środek o działaniu anabolicznym. Zawarte w jej składzie saponiny steroidowe inicjują syntezę hormonów anabolicznych (testosteron, DHEA) i wpływają na uwalnianie liberyn (hormony pobudzające). Ponadto kozieradka intensyfikuje syntezę hormonów kory nadnerczy, stymuluje syntezę białek tkanki mięśniowej i przyczynia się do zwiększenia retencji azotu w organizmie. Wszystko to wpływa pobudzająco na proces miogenezy i może zaowocować przyrostem beztłuszczowej masy mięśniowej.
Działanie laktogenne
W medycynie ludowej kozieradka tradycyjnie była polecana młodym matkom jako zioło nasilające laktację. Zawarta w niej diosgenina i fitoestrogeny, zbliżone budową do naturalnego estrogenu, mogą oddziaływać na układ endokrynny i zwiększać wypływ mleka.
Fenugreek to ziołowy suplement rekomendowany dla wzmocnienia organizmu. Doskonale sprawdzi się w stanach osłabienia fizycznego i psychicznego czy w okresie rekonwalescencji. Zawiera tylko naturalne składniki, których skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.
w 1 porcji (2 kapsułki) | zawartość | %RWS |
---|---|---|
Kozieradka (nasiona) | 1.22 grams | * |
Żelatyna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu
Biuro obsługi klienta
Pomoc i konsultacje
Reklamacje