0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Lit to metal alkaliczny, szeroko rozpowszechniony na ziemi, występujący w wodzie oraz glebie. Oficjalnie nie jest uznawany za mikroskładnik pokarmowy niezbędny do życia, jednak badania sugerują, że w niewielkich dawkach może wywierać korzystny wpływ na organizm. Naukowcy wskazują, że zapotrzebowanie na lit może zwiększać się w okresie nasilonego stresu oraz w czasie długotrwałej ekspozycji organizmu na czynniki egzotoksyczne, które prowadzą do zwiększenia poziomu hormonów stresu. 

W suplementacji stosuje się lit w formie orotanu. Potencjalnie pierwiastek ten jest zaangażowany w modulowanie funkcji układu nerwowego, dlatego wykorzystuje się go głównie celu poprawy samopoczucia psychicznego i ustabilizowania nastroju. Wydaje się też, że lit wpływa na metabolizm witaminy B12. Z tego względu dietetycy często proponują go pacjentom z mutacją genu MTHFR, którzy mają problem z prawidłowym metabolizmem witamin B6 i B12

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Lit jest dość tajemniczym pierwiastkiem. W czystej postaci to miękki, bardzo lekki metal o srebrnobiałej barwie. Ze względu na swoją wysoką reaktywność w naturze nie występuje on w stanie wolnym, a w postaci związków o budowie jonowej. Naukowcy do tej pory badają jego funkcje biologiczne. Jak dotąd nie został on włączony w poczet niezbędnych mikroelementów, jednak dysponujemy wynikami badań, które pokazują, że niewielkie dawki litu mogą odgrywać istotną rolę w ludzkim organizmie. Być może w przyszłości pierwiastek znajdzie się na liście niezbędnych do życia pierwiastków śladowych i zostaną określone wartości referencyjne jego spożycia. 

   Formy litu

Lit, tak jak inne składniki mineralne, staje się dostępny dla organizmu dopiero po połączeniu z czymś w rodzaju nośnika. Dlatego zarówno w suplementacji, jak i w medycynie nie spotykamy czystego litu, a jego sole. Do najbardziej znanych należy sól litowa kwasu węglowego, czyli węglan litu. Jest to lek normotymiczny, od dawna stosowany w psychiatrii. 

Branża suplementacyjna wykorzystuje dwie inne formy litu – orotan, powstający z połączenia litu z kwasem orotowym i asparginian, który łączy lit i kwas asparaginowy. W porównaniu z węglanem litu formy te zawierają znacznie mniej litu, są inaczej metabolizowane i w inny sposób wpływają na organizm. 

   Funkcje biologiczne litu

Aktywność fizjologiczna litu nie jest jeszcze w pełni poznana. Jak dotąd naukowcy ustalili, że pierwiastek ten może wpływać na układ serotoninergiczny i dopaminergiczny. Wykazano także, że oddziałuje on na czynniki, które są aktywne w układzie nerwowym, takie jak BDNF, BAG-1 czy białka blc-2. Nie wiadomo jednak dokładnie czy i jak przekłada się to na funkcjonowanie organizmu. 

   Źródła litu

Pewne ilości litu trafiają do naszego organizmu wraz z pokarmem, który spożywamy. Dobrym źródłem tego pierwiastka jest woda z ujęć głębinowych, ale też ziemniaki, zboża, pomidory. Warto jednak pamiętać, że gleba ma coraz niższą jakość i jest mniej zasobna w mikro- i makroelementy, toteż podaż litu na przestrzeni lat zmalała. 

    Suplementy z litem

Najpopularniejszymi formami litu, jakie spotyka się w suplementach diety jest orotan litu i asparaginian litu. Zwykle zawierają one podobną ilość litu (standardowo 5 mg), jednak częściej poleca się orotan litu. Ma to związek z ekscytotoksycznością, która może powodować problemy u niektórych osób. Warto jednak podkreślić, że suplementacja z litem powinna odbywać się pod nadzorem specjalisty.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje

MZKatalog - polecani dietetycy
MZKatalog - polecani trenerzy
MZKatalog - polecane kluby