Chrom jest zaliczany do grupy pierwiastków śladowych. Został odkryty w roku 1790, ale jego znaczenie biologiczne przyciągnęło uwagę naukowców dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.
Chrom - zapotrzebowanie
Naukowcy udowodnili, że chrom jest niezbędny do życia, mimo, że organizm potrzebuje go w bardzo małych ilościach. Co ważne, pierwiastek ten nie jest magazynowany w ustroju, stąd konieczność systematycznego uzupełniania jego poziomu. Zwiększone zapotrzebowanie na chrom wykazują osoby aktywne fizycznie, narażone na chroniczny stres i opierające swoją dietę na węglowodanach. Dzienne zapotrzebowanie na chrom wynosi od 15-35 mcg. Uzależnione jest od wieku.
Na co działa chrom?
Chrom jest kluczowym regulatorem gospodarki glukozowo-insulinowej. Jako element składowy związku zwanego Czynnikiem Tolerancji Glukozy (GTF) optymalizuje działanie insuliny i promuje prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Ponadto bierze udział w metabolizmie cholesterolu. Niedobór chromu koreluje z podwyższonym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego oraz zwiększoną zachorowalnością na chorobę wieńcową.
Chrom a redukcja wagi
Suplementacja preparatami z chromem jest niezwykle popularna wśród osób dążących do redukcji zbędnych kilogramów. Wiele osób przyjmujących chrom obserwuje u siebie uregulowanie apetytu, zahamowanie napadów „wilczego głodu” i mniejszą ochotę na słodycze. Jeśli suplementacji chromem towarzyszy aktywność fizyczna dodatkowo można liczyć na szybszy przyrost masy mięśniowej.