0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

AAKG to kompleks dwóch substancji: argininy i kwasu alfaketoglutarowego. Dzięki temu połączeniu uzyskujemy suplement powodujący wzrost wydzielania tlenku azotu oraz poliamin w organizmie. 

 

Sortowanie:
Pokaż na stronie:

Czym jest AAKG?

Arginina (kwas 2-amino-5-guanidynowalerianowy) jest jednym z 20 aminokwasów naturalnie występujących w naszym ciele. Należy do tzw. aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm potrafi samodzielnie wyprodukować. Arginina bywa także określana jako „względnie egzogenna”. To dlatego, że w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na nią wzrasta (stres, duży wysiłek fizyczny, stan chorobowy), a wewnątrzustrojowa synteza może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku konieczne może być uzupełnienie jej poziomu z zewnątrz, np. poprzez suplementację.

L-arginina i jej zastosowanie w sporcie
Arginina m.in. bierze udział w cyklu mocznikowym, celem którego jest przekształcenie toksycznego amoniaku w nieszkodliwy mocznik. Jest to bardzo ważna funkcja, jednak w sporcie zasłynęła ona z innego powodu – jako substrat do syntezy tlenku azotu (NO). NO wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, tym samym zwiększa przepływ krwi i przyczynia się do lepszego zaopatrzenia mięśni w tlen i składniki odżywcze. Zjawisko to nosi nazwę „pompy mięśniowej” i jest chętnie wykorzystywane przez osoby aktywne fizycznie i sportowców. Suplementacja argininy to idealny sposób na poprawę wyników sportowych także ze względów psychologicznych. „Spompowane” mięśnie wyglądają na większe i twardsze, co stanowi doskonały bodziec motywujący do cięższych i dłuższych treningów.

L-arginina jako AAKG
Alfa-ketoglutaran argininy (AAKG) to połączenie argininy z kwasem alfaketoglutarowym. W porównaniu do L-argininy w wersji „solo”, odznacza się lepszą biodostępnością i wyższą stabilnością w obrębie układu pokarmowego. Stanowi dzięki temu jedną z najchętniej stosowanych form L-argininy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą aminokwasów – do wyboru preparaty w proszku i kapsułkach. 

AAKG działanie

Po pierwsze rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz usprawniony transport tlenu i substancji odżywczych, w tym kreatyny, aminokwasów oraz glukozy do pracujących mięśni. Po drugie sprawniejsze usuwanie związków toksycznych, a więc wydłużenie czasu, po którym następuje zmęczenie i wyczerpanie mięśniowe. Po wtóre poliaminy powstające z alfaketoglutaranu argininy z kolei będą czynnikami promującymi środowisko anaboliczne, syntezę białek oraz hamowanie katabolizmu. Dodatkowo AAKG przyjmowane w odpowiednich dawkach nasili wydzielanie insuliny, hormonu wzrostu oraz IGF-1 oraz będzie promowało efektywniejsze spalania tkanki tłuszczowej.

AAKG czy cytrulina?

Obie substancje działają w podobny sposób.  Jednak warto postawić na połączenie ich w jednym stacku. Badania wykazały, że przyjęcie argininy z cytruliną powoduje podwyższony poziom argininy w osoczu przez dłuższy czas. Ponadto duże dawki argininy mogą wywoływać problemy żółądkowo-jelitowe. Dzięki cytrulinie dawka argininy może być dużo mniejsza, co ogranicza wystepowanie problemów ze strony układu pokarmowego.

AAKG skutki uboczne

Przyjmowanie dużych dawek jednorazowo (powyżej 5-10g) może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wystąpić mogą biegunki, nudności oraz niestrawność.  

AAKG dawkowanie

Dawkowanie to 5 gramów jednorazowo na 30 minut przed treningiem. W przypadku przyjmowania po posiłku, efekt pompy mięśniowej może wystąpić później lub może być mniej efektywny. Dlatego zaleca się przyjęcie AAKG minimum godzinę po posiłku.

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje

MZKatalog - polecani dietetycy
MZKatalog - polecani trenerzy
MZKatalog - polecane kluby