Boostery dopaminy to preparaty, które korzystnie wpływają na funkcje kognitywne, sprzyjają stabilizacji nastroju, mogą zwiększać poziom energii, motywacji i chęci do podejmowania rozmaitych aktywności. Zasadniczy mechanizm ich działania koncentruje się na dopaminie – jednym z najważniejszych neuroprzekaźników, który jest odpowiedzialny za procesy emocjonalne oraz wyższe czynności psychiczne.
Dopamina pełni kluczową rolę w układzie nagrody i często jest określana mianem „molekuły motywacji”. Jej niedobór zwykle objawia się obojętnością, zniechęceniem, brakiem radości życia, obniżeniem nastroju i przygnębieniem. Może pojawić się również osłabienie funkcji poznawczych, kłopoty z pamięcią, niemożność skupienia uwagi. Ponadto udowodniono, że osoby z niedoborem dopaminy mają większą skłonność do uzależnień oraz zachowań ryzykownych i impulsywnych. Skrajny deficyt tego neuroprzekaźnika obserwuje się w przebiegu choroby Parkinsona.
Dopamina podana w formie leku (np. dożylnie, w postaci kroplówki) nie przekracza bariery krew-mózg, dlatego nie wywołuje efektów euforycznych i nie wpływa na stan emocjonalny. Zarówno w medycynie, jak i w suplementacji są stosowane głównie prekursory dopaminy. Do najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w suplementacji należy L-tyrozyna oraz zasobne w lewodopę ekstrakty ze świerzbca właściwego (Mucuna Pruriens). Ponadto w składzie boosterów dopaminy można znaleźć β-fenyloetyloaminę (PEA) i fenyloalaninę.