Popularne artykuły

Piperyna – wysoka przyswajalność składników odżywczych
Fresh spicy peppercorns in a glass jar on a wooden background.
Suplementacja

Piperyna – wysoka przyswajalność składników odżywczych 

Bioperine to opatentowana forma piperyny, występująca w owocach czarnego pieprzu. Ten związek jest ekstrahowany bezpośrednio z czarnego pieprzu. Wykazano, że piperyna wspomaga proces termogenezy w organizmie człowieka. Ten proces działa na poziomie komórkowym, aby pomóc nam lepiej wchłonąć składniki z naszej żywności. Gdzie występuje piperyna? Piperyna jest zwykle zawarta w suplementach, często w opatentowanej postaci Bioperine, w celu zwiększenia ogólnej biodostępności składników aktywnych.

Piperyna z czarnego pieprzu

Pieprz czarny (Piper Nigrum) był używany na przestrzeni lat jako przyprawa, a także jako naturalny preparat dla kilku schorzeń. Na przykład w Indiach pieprz czarny stosuje się w leczeniu stanów od bólu stawów i ukąszeń owadów aż po zaburzenia żołądkowo-jelitowe i choroby serca. Dzięki analizie współczesna nauka uważa, że ​​wiele z tych korzyści można przypisać wielu korzystnym alkaloidom występującym w owocach czarnego pieprzu. Piperyna jest jednym z najbardziej przebadanych z tych odczynników, chociaż inne, takie jak pellitorine, guineensine i Piperonal, są również przypisywane aktywnym korzyściom. Dokładna metoda działania nie jest w pełni zrozumiała dla wszystkich tych związków, chociaż uważa się, że zahamowanie pewnych odczynników, takich jak cząsteczka P-glikoproteiny, jest źródłem nowatorskiego działania piperyny.

Działanie synergiczne

P-glikoproteina jest białkiem, którego organizm używa do rozbicia egzogennych związków znajdujących się w organizmie. Białko to hamuje działanie wielu leków, a także reguluje stopień wchłaniania niektórych składników odżywczych przez organizm. Białko to aktywnie kontroluje przepuszczalność bariery krew-mózg, co bezpośrednio wpływa na ogólne efekty obserwowane przez wiele związków, takich jak kurkumina - substancja czynna występująca w kurkumie. Piperyna hamuje działanie tego białka, które pozwala mu zapewnić synergistyczne działanie dla wielu odczynników. W połączeniu z innymi korzystnymi związkami, takimi jak kurkumina, piperyna może pomóc w lepszym ich wchłanianiu. Istnieje kilka innych naturalnych związków, które wykazują taką redukcję glikoproteiny P, chociaż piperyna jest jedną z najlepiej udokumentowanych. Stwierdzono, że piperyna wzmacnia korzystne działanie koenzymu Q10, kurkumy i resweratrolu i jest powszechnie uważana za zalecany składnik tych typów suplementów.

Piperyna - gdzie ją kupić? Sprawdź niżej!

    Standaryzowana moc

    Prawa własności intelektualnej (IP) odgrywają ogromną rolę w badaniach związków naturalnych. Przemysł farmaceutyczny historycznie przyciągał najbardziej komercyjne fundusze na badania, ponieważ właściciele patentów otrzymują rekompensatę za jakiekolwiek ich wykorzystanie. Pozwala to korporacjom zagwarantować, że ich inwestycja w badania przyniesie im korzyści bezpośrednio, a nie ich konkurencji. Naturalne odczynniki występujące w suplementach, takich jak piperyna, to już inna historia. Naturalne związki nie mogą być opatentowane osobno, a wszelkie badania prowadzone nad ich korzyściami dla zdrowia muszą być wykonywane w sposób "open source". Oznacza to, że istnieje mniejsza komercyjna zachęta do finansowania takich badań.

    Producenci mogą jednak zastrzec proces, w którym zbiera się naturalny odczynnik i przygotować go do sprzedaży. Dzięki opatentowaniu procesu ekstrakcji piperyny firmy są w stanie finansowo uzasadnić inwestycje w badania. Ekstrakcje piperyny mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak region pochodzenia, warunki wzrostu i zastosowana metoda. Dzięki zastosowaniu standardowego procesu można bardziej skutecznie badać związki takie jak Bioperine. Dzięki temu suplementy mogą zapewnić bardziej przewidywalny efekt, a agencje takie jak FDA zapewniają większą akceptację regulacyjną - na przykład status ogólnie uznany za bezpieczny (GRAS).

    Piperyna wpływa na termogenezę

    Termogeneza to działanie, w którym nasz organizm wytwarza ciepło z wydatkowania energii. Może to być ćwiczenie, dreszcze podczas zimnej pogody lub procesy trawienne. Omówione w odniesieniu do żywności i procesów trawiennych termogenezę nazywa się często efektem termicznym żywności (TEF), choć czasem określa się ją również jako termogeniczną dietę indukowaną (DIT) lub specyficzne działanie dynamiczne (SDA). Termogeneza jest bezpośrednio związana z ilością i rodzajem spożywanej żywności. Pokarmy, które wymagają wyższych nakładów energii na strawienie, zapewniają najwyższy poziom wydatku termicznego. Tłuszcze są bardzo łatwo trawione, a zatem wytwarzają bardzo mało termogenicznych sygnatur. Inne pokarmy, takie jak mięso i białka, wymagają znacznie więcej wysiłku, aby je strawić, a zatem stworzyć znacznie bardziej wyraźny efekt termogeniczny.

    Korzyści zdrowotne piperyny

    Czarny pieprz był używany przez stulecia jako lekarstwo na leczenie wielu schorzeń. Wiele historycznych zastosowań związków zawierających piperynę pochodzi z regionów o bogatych kulturach medycyny ajurwedyjskiej. W ajurwedzie liczne medykamenty są podawane razem ze związkiem o nazwie Trikatu, który jest mieszanką owoców imbiru, długiej papryki i czarnego pieprzu. Uważa się, że ta mieszanka jest użyteczna w stymulacji energii trawiennej, a także jako siła synergiczna dla innych związków. Zdumiewające jest rozpoznanie, jak dostrojeni byli ci praktykujący Ayurveda, biorąc pod uwagę nasze współczesne jej rozumienie piperyny i to jak działa piperyna w ludzkim ciele.

    Współczesne badania rzucają również światło na kilka innych potencjalnych chorób, w przypadku których piperyna może pomóc w leczeniu, w tym niektórych rodzajów raka. Chociaż Bioperine i piperyna są dobrze badane pod kątem związków naturalnych, potrzeba więcej danych, aby dalej je badać. Związki piperynowe okazały się pomocne w leczeniu chorób takich jak cukrzyca i rak w połączeniu z innymi związkami, takimi jak kurkumina.

    Zwiększa metabolizm i wspomaga utratę wagi

    Związki, które zwiększają charakterystykę termiczną, można uznać za wzrost metabolizmu. Pokarmy zawierające ostre odczynniki, takie jak kapsaicyna, powodują podwyższone wskaźniki termogeniczne wskazujące na wzrost ogólnego metabolizmu. Sugeruje to, że związki takie jak piperyna mogą pomóc w zwiększeniu metabolizmu. To pojęcie zostało potwierdzone w badaniach na zwierzętach ze znacznym zmniejszeniem masy ciała. Inne badania na zwierzętach wykazały również, że suplementacja piperyny jest skuteczna w zmniejszaniu złego poziomu cholesterolu przy równoczesnym zwiększaniu dobrego cholesterolu. Sugeruje to, że związki zawierające piperynę, takie jak Bioperine, mogą być skutecznym suplementem odchudzającym. Warto zauważyć, że regularny czarny pieprz wykazuje te same rodzaje wzrostu aktywności termogenicznej. Dodatek czarnego pieprzu do żywności może sam wystarczyć, aby wspomóc zwiększenie metabolizmu i pomóc w utracie wagi.

    Walczy z rakiem

    Jeśli chodzi o leczenie raka, lekarze mierzą sukces w kategoriach dwóch zmiennych; zdolność do spowolnienia tempa wzrostu nowotworu i zdolność do zabijania istniejących komórek nowotworowych. Badania na zwierzętach wykazały, że na pewne typy raka prostaty pozytywny wpływ ma piperyna. W przeszłości w testach na zwierzętach występowały mieszane wyniki, różniące się zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo. W innych badaniach na zwierzętach, badania wykazały, że piperyna wykazała zdolność wspomagania tempa proliferacji nowotworów płuc, takich jak czerniak. Podczas gdy wczesne dane sugerują niewiele więcej niż obietnica w leczeniu raka piperyną, jego zdolność do wzmacniania skuteczności innych naturalnych związków sprawia, że ​​jest to bardzo interesujące. W wielu przypadkach wydaje się prawdopodobne, że działanie przeciwnowotworowe innych związków naturalnych zwiększyłoby się prawdopodobnie dzięki połączeniu z użyciem związków piperyny.

    Uwagi końcowe

    Stwierdzono, że piperyna wykazuje silne synergistyczne działanie, dzięki czemu wiele korzystnych związków, takich jak kurkuma, jest bardziej biodostępnych. Była ona używana na przestrzeni wieków jako leczenie ajurwedyczne w szerokim zakresie poprawia kondycji zdrowotnej. Współczesne badania wykazują dziś głębsze zrozumienie wielu ścieżek, w których odczynniki piperyny wpływają na organizm ludzki i jego zdolność do wykorzystywania innych związków. Jak zatem ją stosować? Piperyna została zbadana dość szeroko, gdy jest stosowana jako wspomagający składnik odżywczy dla innych związków, takich jak CoQ10, kurkumina (piperyna z kurkuminą - jeden z najbardziej popularnych zestawów) i resweratrol. Jest powszechnie spotykany w tego typu suplementach i jest ogólnie uważany za o wiele lepszy od izolowanych alternatyw.

    [bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]

    Bibliografia:

    1. Shoba, G., Joy, D., Joseph, T., Majeed, M., Rajendran, R., & Srinivas, P. (1998). Influence of Piperine on the Pharmacokinetics of Curcumin in Animals and Human Volunteers. Planta Medica, 64(04), 353-356. doi:10.1055/s-2006-957450
    2. Badmaev, V., Majeed, M., & Prakash, L. (2000). Piperine derived from black pepper increases the plasma levels of coenzyme q10 following oral supplementation. The Journal of Nutritional Biochemistry, 11(2), 109-113. doi:10.1016/s0955-2863(99)00074-1
    3. Johnson, J. J., Nihal, M., Siddiqui, I. A., Scarlett, C. O., Bailey, H. H., Mukhtar, H., & Ahmad, N. (2011). Enhancing the bioavailability of resveratrol by combining it with piperine. Molecular Nutrition & Food Research, 55(8), 1169-1176. doi:10.1002/mnfr.201100117
    4. Secor, S. M. (2008). Specific dynamic action: A review of the postprandial metabolic response. Journal of Comparative Physiology B, 179(1), 1-56. doi:10.1007/s00360-008-0283-7
    5. Okumura, Y., Narukawa, M., & Watanabe, T. (2010). Adiposity Suppression Effect in Mice Due to Black Pepper and Its Main Pungent Component, Piperine. Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 74(8), 1545-1549. doi:10.1271/bbb.100117
    6. Shah, S., Shah, G., Singh, S., Gohil, P., Chauhan, K., Shah, K., & Chorawala, M. (2011). Effect of piperine in the regulation of obesity-induced dyslipidemia in high-fat diet rats. Indian Journal of Pharmacology, 43(3), 296. doi:10.4103/0253-7613.81516
    7. Samykutty, A., Shetty, A. V., Dakshinamoorthy, G., Bartik, M. M., Johnson, G. L., Webb, B., . . . Munirathinam, G. (2013). Piperine, a Bioactive Component of Pepper Spice Exerts Therapeutic Effects on Androgen Dependent and Androgen Independent Prostate Cancer Cells. PLoS ONE,8(6). doi:10.1371/journal.pone.0065889
    8. Pradeep, C. & Kuttan, G. (2002). Effect of piperine on the inhibition of lung metastasis induced B16F-10 melanoma cells in mice. Clin Exp Metastasis 19: 703. https://doi.org/10.1023/A:1021398601388

    [/bg_collapse]

    Related posts

    1 Comment

    1. Maria

      Stosuję suplement z piperyną od dosyć dawna. Moim głównym celem było poprawienie metabolizmu. Nie wiedziałam, że piperyna działa także pozytywnie na chorobę cukrzycy. Składa się idealnie ponieważ z tym zmagam się od kilku lat. Co do właściwości piperyny względem raka to tutaj bym się wahała. Ale może jakieś dodatkowe badania za parę lat wykażą jakąś skuteczność w tym aspekcie.

    Dodaj komentarz

    Required fields are marked *