Popularne artykuły

PIERNICZKI LCHF (keto, paleo, optymalne, bez glutenu, laktozy i cukru)
Ciekawostki kulinarne

PIERNICZKI LCHF (keto, paleo, optymalne, bez glutenu, laktozy i cukru) 

Piernik to jedno z najstarszych ciast, obecnych w polskiej tradycji od wieków. Wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników wzbogaconych o przyprawy korzenne. Stąd też nazwa „piernik” od staropolskiego określenia „pierny”, czyli „pieprzny”. Cechy charakterystyczne piernika to ciemna barwa, intensywny korzenny zapach oraz słodko-pikantny smak. Najpopularniejszymi przyprawami dodawanymi do piernika są cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir oraz pieprz. Pierniki to nieodłączny element świątecznej atmosfery i nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowym menu. Stanowią bowiem symbol szczęścia i dostatku, ponieważ ze względu na koszt przypraw w przeszłości były synonimem dobrobytu i luksusu. U nas robienie pierniczków to już tradycja i doskonała okazja na wspólne spędzenie czasu z rodziną więc mamy przyjemne z pożytecznym 😉

Jeśli należycie do tych osób, które cenią tradycję ale nawet w święta trzymają się zasad zdrowego odżywiania (nie mylić z odchudzaniem) i nie chcecie sięgać po białą mąkę i cukier to mam dla Was doskonały przepis na przepyszne pierniczki. Dodatkowo śmiało mogą je przygotować osoby unikające glutenu i laktozy oraz będące na modelu LCHF, czyli niskowęglowodanowym i wysokotłuszczowym 🙂 Można je jeść zaraz po upieczeniu, kiedy są kruche lub przechowywać przez 7-10 dni w puszce, gdzie nieco zmiękną. Idealnie pasują do kawy kuloodpornej 😉

Składniki na 40  małych pierniczków:

  • 90 g mąki kokosowej
  • 80 g rozpuszczonego oleju kokosowego
  • 30 g zmielonego na cukier puder ksylitolu lub erytrolu albo innego słodzika niskowęglowodanowego
  • 30 g ksylitolu lub erytrolu
  • 3 jajka
  • 1 żółtko
  • 4 g – 1 łyżka zmielonego cynamonu
  • 2 g – 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 1 g – 1/2 łyżeczki zmielonego kardamonu
  • 1 g – 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
  • 1 g – 1/2 łyżeczki zmielonych goździków
  • ziarenka z 1 gwiazdki anyżu
  • 3 g – 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
  • szczypta soli himalajskiej
  • opcjonalnie 3-4 łyżki wody jeżeli ciasto jest zbyt suche

30 g wybranego słodzika zmielić blenderem lub w młynku na puder.

Dodać pozostałe suche składniki tzn. mąkę kokosową, resztę słodzika, proszek do pieczenia, sól i zmielone przyprawy a następnie wszystko dokładnie wymieszać.

Rozpuścić olej kokosowy i wystudzić ale tak aby nadal był płynny.

Połączyć olej oraz 3 całe jajka a następnie dodać do suchych składników i wyrobić ciasto rękami.

Opcjonalnie dodać wody jeśli ciasto jest zbyt suche lub mąki jeśli zbyt mokre.

Ciasto włożyć do folii spożywczej i umieścić na godzinę w lodówce lub zamrażarce tak aby stwardniało.

Na wyłożonej folią spożywczą lub papierem do pieczenia stolnicy lub blacie, rozłożyć schłodzone ciasto i przykryć folią lub papierem aby rozwałkować przez nie ciasto na grubość ok 0,5 cm. Ciasto nie może być zbyt cienkie gdyż jest bardzo delikatne.

Najlepiej sprawdzą się foremki o prostych kształtach bez szczegółów tak aby łatwo było je wyciąć.

Wycięte pierniczki wyjąc na blachę wyłożoną papierem. U mnie sprawdziło się pozostawanie ciasta w foremce podczas wycinania i przenoszenie pierniczka bezpośrednio z foremki na blaszkę gdzie lekko wypycham go palcem. Dzięki temu nie muszę przenosić ciasteczek w ręku, co grozi ich uszkodzeniem ?

W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 140°C (termoobieg).

Do miseczki wbić żółtko i roztrzepać widelcem. Następnie gotowe pierniczki smarować delikatnie pędzelkiem umoczonym w żółtku aby nadać pierniczkom złotego koloru i blasku.

Piec przez 20-25 minut obserwując by nie przypiekły się za bardzo.

Po wyjęciu z piekarnika pozostawić do wystudzenia.

Zimne pierniczki można udekorować lukrem niskowęglowodanowym na bazie ksylitolu, czekoladą lub bez dekoracji umieścić w metalowej puszce.

Smacznego! ?

BTW całości: 442 g, 1515 kcal, B 41 g, T 115 g, W 80 g ( w tym 60 g to poliole z ksylitolu) czyli pozostaje mniej niż 20 g węglowodanów z innych składników. W 100g: 343 kcal, B 9 g, T 26 g, W 18 g ( po odjęciu ksylitolu – 4,5 g) .

Related posts

Dodaj komentarz

Required fields are marked *