Okres jesienno-zimowy sprzyja podwyższeniu kalorii w naszej diecie. Nie chodzi tylko o pokrywanie się tłuszczykiem na zimę, by było cieplej- nie do końca to zresztą działa (true story!;)). Po letniej redukcji jest dobry czas na regenerację, odżywienie, doładowanie organizmu. Jeśli na sezon bikini odmawialiście sobie z jakiegoś powodu gęsto odżywczych produktów, to jest to ten czas, by je teraz włączyć do menu. Zresztą korzystajcie z bogactw tego super okresu, gdzie mamy jeszcze dostęp do dobroci sezonu letniego, pomimo, że na półkach pojawiają się już produkty jesienne, jak dynia:).
Nie musimy wchodzić od razu na masę (o masie pisałam TUTAJ), wystarczy, że wrócimy do naszego "makro utrzymaniowego" lub pozostaniemy na lekkim plusie. Wasz organizm Wam podziękuję ... i zapewne też pupa 😉 (zapraszam do przeczytania artykułu "Jak zbudować tyłek") . Wiem niestety , że wiele osób ma jednak problem z ułożeniem sobie odpowiedniego makro podstawowego, przez co deficyt przyjęty na redukcji, często okazuje się za wysoki, a dieta - za restrykcyjna. Gorzej, jak któś stale tak "niedojada", a jest to bardzo częste, szczególnie u kobitek.
Lubię wszystkim powtarzać zasłyszaną zasadę: " Czy się siedzi, czy się leży, 1500 się należy"* .
Do tego organizm kobiety trenującej siłowo wymaga jeszcze bardziej specjalnego traktowania dietetycznego, niż osoby nie- aktywnej sportowo. Wysiłek fizyczny zwiększa wzrost wydatków energetycznych oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wiele osób trenujących siłowo, w zależności od ilości jednostek treningowych , mogłaby do tych umownych 1500 dodać sobie z marszu 1000 kalorii. Jednak wiele dziewczyn jest w notorycznej redukcji; je w okolicach 1300-1400 kcal, do tego ćwiczy co dzień na siłowni. Takie postępowanie z czasem może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji takich jak utrata masy mięśniowej, czy spowolnienie metabolizmu, jak i niebezpiecznych dla zdrowia - zaburzeń hormonalnych. Do tego dochodzi utrata okresu, często zwalana na środki antykoncepcyjne... brak libido, zmniejszona konwersja T4 w T3, hipoglikemia, brak regeneracji, problemy z nadnerczami, .. w takim przypadku tylko dobra strategia pomoże. Wiadomo, podstawą jest zwiększenie ilości makroskładników, odpowiedni dobór makroskładników, także mam nadzieję , że mój kolejny post, który będzie dotyczył tego tematu, troszkę Wam pomoże. A pojawi się jeszcze w tym tygodniu.
Ja obecnie , w przeciwieństwie do wszystkich , po letniej masie (umówmy się, nie-do-końca-planowanej, #haszisraszi), powolutku rozpoczęłam redukcję. Jeszcze w zeszłym tygodniu miałam 2400 kcal dziennie (od ponad miesiąca) przy 3-4 jednostkach treningowych . W tym tygodniu obniżyłam kaloryczność do 2100 kcal. Moje makro w dni treningowe to obecnie 200 g W, 110-120g B oraz ok 80-100g T. Moja waga? Jak nie jestem przed miesiączką, to leciutko spada w dół. Ale staram się nie przejmować tym, tylko konsekwentnie robię swoje. Przecież nie ma cudów, nie naprawię czegoś w jeden dzień, co zajeżdżałam miesiącami. Niestety nadal obserwuje problem z retencją wody w ostatnich dniach cyklu. Moje koleżanki dziwią się, że jem za dużo i może bym szybciej zrzuciła wagę tworząc większy deficyt. Tylko, że przy moich zaburzeniach hormonalnych, kaloryczność na poziomie 1500- 1600kcal , pogłębiałaby tylko problem. Nie wspominając, że mój organizm przy moich ciężkich treningach pomimo i tak zredukowanej ich ilości w tygodniu, ma już zwiększone potrzeby ustrojowe . W końcu przyjmuje się, że powyżej 200 minut tygodniowo jest wysoką ilością aktywności. Jeśli chodzi o trenowanie - myślę, że wyczerpałam temat w poprzednim artykule KLIK. Jedynie na prośbę dziewczyn na Instagramie- wrzucę Wam za jakiś czas mój przykładowy trening tygodniowy.
Moja dieta różni się w zależności od dni treningowych i nie-treningowych. W weekend pojawia się na jeden posiłek - cheat meal. W ciagu tygodnia pije ok 14 litrów wody Muszynianka :).
MÓJ DZIEŃ TRENINGOWY:
7:00 pobudka ; kładę się spać ok 23:00 , nie ma już pobudki o 5:00 rano jak kiedyś, także 8 bitych godzinek snu dziennie, hell yeah:)
biorę swoje tabsy tarczycowe
7:40 szklanka wody + 2 łyżki soku z aloesu
7:50 Śniadanie
Tak, jem śniadania:). Wiem, że teraz wszyscy postują:) i wiele z tych osób sobie zachwala taki system odżywiania, a także widać efekty gołym okiem. Ale nie jest to metoda dla każdego, a na pewno nie dla osób z chorą tarczycą czy nadnerczami. Podobnie myślę o dietach o niskich węglowodanach. Samo liczenie makroskładników jest ciut kontrowersyjne w wymienionych przypadkach, dla niektórych dość stresujące, ale postaram się to poruszyć, przy wspomnianym wcześniej kolejnym artykule.
O ile w dni nietreningowe śniadania mam białkowo-tłuszczowe, to w dzień treningowy jem węglowodany. Jest to mój posiłek przed-treningowy. Po posiłku w proporcjach, jak poniżej podaję, nie mam żadnych brain fogów, nie spada mi poziom cukru, a energii na siłowni mam ogrom:).
PRZYKŁAD:
QUINOA MUS NA SŁODKO Z NEKTARYNKĄ
Białko konopne (proszek) - 30,0 g
Banan - 120,0 g (sztuka)
Erytrol / Erytrytol - 20,0 g
Mleko ryżowe naturalne bio - 125,0 g
Komosa ryżowa - 40,0 g
Nektarynka - 100,0 g (sztuka)
1. Ugotuj komosę.
2. Zmiksuj komosę ze słodzikiem, mlekiem i bananem.
3. Przelej do miseczki.
4. Dodaj pokrojoną nektarynkę .
lub
(słynny) CHLEB GRYCZANY homemade oczywiście (2 z 15 porcji) + PIECZONA WĄTRÓBKA NA CHLEB + OGÓRKI KISZONE
lub
Teraz przy jesieni polecam moje nowe odkrycie, o niesamowitym makro :):
CHLEBEK DYNIOWY:
2 szklanki starkowanej dyni
1,5 szkl mąki kokosowej
olej kokosowy 3 łyżki (stałego)
4 łyżki babki jajowatej
12 łyżek ciepłej wody
ulubione przyprawy do chleba
ok pół lub cała łyżeczka soli morskiej (w zależności od przypraw; dodawaj stopniowo-można spróbować masy:))
- Zalej babkę jajowatą wodą, pomieszaj i odstaw na bok. Po paru minutach powstanie z niej glut jak z chia, który zastąpi nam jajko.
- Olej koko podgrzej w rondelku do postaci płynnej.
- Dynię startą na dużych oczkach zmieszaj z olejem i "jajkiem" .
- W drugiej misce zmieszaj mąkę koko z przyprawami, po czym dodaj dynię. Dokładnie wymieszaj wszystko łyżką, a na koniec ugnieć dokładnie rączkami ciasto.
- Przełóż ciasto do formy , piecz w nagrzanym piekarniku na 180 stopni, na termoobiegu, ok godzinkę.
- Ciasto studzimy.
Z tego ciasta można też uformować bez problemu bułeczki! Ja próbnie nawet sobie upiekłam i była pyszna! Można zrobić w wersji na słodko z erytrolem:)
A wówczas, jak chałeczkę, możecie posmarować masłem klarowanym oraz dżemem własnej produkcji 😀 <3
Chlebek się bardzo dobrze kroi po wystygnięciu, kromki można ciąć dość cienko, jeśli ktoś lubi. Mi wyszło chyba z 20 kromek.
Cały bochenek ma takie wartości*:
W czasie pieczenia chlebka można też na dół piekarnika wstawić resztę dyni i upiec na zupę - krem na kolację:)
9:00 TRENING SIŁOWY (stosuje Amino Optimum Nutrition- arbuzowe najlepsze !)
11:00 2 POSIŁEK
w formie SHAKE'A (PO-TRENINGOWY)
Super przepis od dietetyk klinicznej Moniki Gackowskiej, który wrzucałam już na Instagram, bardzo odżywczy, idealny po treningu,
SHAKE DLA KONDYCJI MÓZGU
Białko konopne (proszek) - 30,0 g
Cynamon cejloński - 0,5 g (0,1 x łyżeczka) , polecam prawdziwy cynamon , a nie ten sklepowy . Ja kupuję w fitness-food.pl.
Woda kokosowa - 150,0 g
Banan - 120,0 g (1,0 x sztuka)
Maliny (świeże) - 90,0 g (1,5 x garść)
Awokado - 70,0 g (pół sztuki)
Maca (w proszku) - 5,0 g (1,0 x łyżeczka)
Sok z aceroli - 8,0 g (1,0 x łyżka)
SUPLEMENTY:
KOMPLEX WITAMIN TWO PER DAY zamiast miliona tabsów , który poleciła mi Monika Skuza przy Hashimoto .
Kiedyś ściągałam go z iherb, a teraz jest dostępny w Polsce w muscle-zone!
+ K2mk7
Osobom zdrowym polecam profilaktycznie, po redukcji wzmocnić się witaminkami:
kobitki - EVA NOW FOOD
panowie - ADAM NOW FOOD
Możecie oczywiście skorzystać z mojego rabatu w muscle-zone.pl KAROLA05.
14:00 OBIADEK (białko-tłuszcz)
Polędwica z jelenia/ wątróbka z gruszką i porem/ lub kaczuszka 200g
Ostatnio, jak na nowo wprowadziłam pomidory po restrykcjach AIP (jak sie cieszę , że z tego wyszłam!) - pomidory malinowy z cebulką+ śmietanka ryżowa lub kokosowa <3
oraz inne dowolne warzywa
SUPLEMENTY:
Omega 3 , obecnie mam Olej z Kryla
Ashwaganda - adaptogen, który stosuje codziennie; idealny dla zmęczonych nadnerczy oraz tarczycy. Pozwala zaadoptować organizm do czynników stresowych, jak i pobudza gruczoł tarczycy do pracy. Dodatkowo wpływa korzystnie na pracę nerek i wątroby.
Curcumina - zapraszam do przeczytania artykułu o NIEJ
17:00 4 posiłek
PRZYKŁADOWO:
KOKOSOWA GORĄCA CZEKOLADA PROTEINOWA (zmodyfikowany przepis od Moni Gackowskiej) - przepis dla dwóch osób
Karob (mączka chleba świętojańskiego) - 3 łyżki
Odżywka czekoladowa - 15g (opcjonalnie), najlepszy będzie hydrolizat np Optimum Nutrition
Ksylitol - 3 łyżki
Sól himalajska - szczypta
Mleko kokosowe bez cukru - szklanka
Woda kokosowa - 0,7 szklanki
Ekstrakt waniliowy (bez alkoholu) - 2g
W małym rondelku zmieszaj kakao, słodzidło, odżywkę i 3/4 szklanki mleka kokosowego, aż składniki się połączą. Dodaj pozostałe mleko kokosowe i wodę kokosową, zmieszaj, aż całość
będzie gładka, a składniki się połączą. Zagotuj wszystko na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Dodaj wanilię. Przelej czekoladę do dwóch kubków i od razu podawaj.
albo SHAKE, lub moje ulubione PLACKI KASZTANOWE bez jajek
20:30 KOLACJA (CBL)
Kurczak z ryżem 🙂
Zdarza się, choć rzadko. A tak naprawdę to dzisiejsze są roladki z kurczaka z risotto wegańskim.
Możecie sobie tylko wyobrazić jak po okresach kulturystycznych , głównie przed zawodami, mam dość patrzenia na tą kompilację :). Ale czasami , nie jedząc długo tego rodzaju mięska, nagle masz na niego ochotę i smakuje niczym najlepszej jakości polędwica (hehe zabrzmiało jak bluźnierstwo :>). Mięso, o czym pisałam niejednokrotnie, jest dla mnie bardzo ważnym źródłem białka - najlepszym i obecnie przy eliminacji jajek, prawie jedynym słusznym. Zawsze kupuje je w sprawdzonych miejscach, o dobrej renomie, certyfikowanych. Polecam zaaplikować do środka pomidorek suszony i szpinak. Proste jedzonko jest smaczne:)
RISOTTO Z CUKINIĄ I POREM *
200g ryżu basmati lub do risotto
1 por
2 cukinie
pęczek natki pietruszki
1 ząbek czosnku
2 łyżki płatków drożdżowych
500 ml bulionu warzywnego (najlepiej własnej roboty), ja czasami kupuje w sklepach ze zdrową żywnością kostki lub lepiej- suszone warzywa, które zalewam wrzątkiem
sól himalajska lub morska (pół łyżeczki)
pieprz i sól do smaku
łyżka dobrej jakości miodu
olej kokosowy do smażenia
- Pora umyj, drobno pokrój, po czym wrzuć na rozgrzaną patelnię wraz z wyciśniętym czosnkiem, solą i miodem. Smaż aż do miękkości.
- Cukinię pokrój w kosteczkę, dodaj do pora; smaż aż do miękkości i zarumienienia.
- Natkę pietruszki drobno posiekaj razem z łodygami, wymieszaj z resztą warzyw.
- Gdy cukinia się zarumieni, dodaj surowy ryż. Podsmaż chwilę, po czym zalej wszystko gorącym bulionem. Całość gotuj ok 12 minut pod przykryciem, co chwilę mieszając.
- Na koniec dodaj płatki drożdżowe, dopraw i wymieszaj. Ryż powinien wchłonąć całą wodę.
Często też zupy kremy, np teraz korzystając z dóbr jesieni - krem dyniowy + boczek + chleb gryczany :).
KREM DYNIOWY
1,5 kg dyni upieczonej ok 30min w piekarniku 180 stopni (skorupą do dołu, można skropić oliwą)
1 cebula
łyżeczka papryki ostrej
pół łyżeczki papryki słodkiej
1/4 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
szczypta gałkimuszkatałowej
woda
łyżka octu winnego
olej koko do smażenia
przyprawy do smaku (sól, pieprz) - na sam koniec
- Podsmażamy cebulę ok 2 minutki. 2. Dodajesz przyprawy. 3. Kroisz dynię w kostkę i dodajesz do cebuli. 4. Mieszasz, dolewasz wodę do poziomu warzyw. 5. Gotujesz 10minut, po czym dodajesz łyżkę octu winnego i łyżkę miodu. 6. Blendujesz na krem.
SUPLEMENTY:
Vivomix saszetka (probiotyk) - uwaga trzymamy w lodówce, by nam nie poumierały maleństwa!
Buziaki!!
Karola Kocięda
*cytat Jakub Mauricz Coehlo
** przepis lekko zmodyfikowany od grochemogarnek.pl
***
Karola Kocieda
Related posts
Burgery wołowe
Siedmiodniowy plan treningowy.
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Ciekawostki
Cynk a odporność – jakie są zależności?
Cynk największą popularność zyskuje jesienią. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ cynk pełni krytyczną funkcję w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Jego…
Kurkumina a choroby nowotworowe – jakie są zależności?
Wizytówką kurkuminy jest jej działanie przeciwzapalne, które naukowcy bardzo szeroko opisują w publikacjach naukowych. Przewlekłe stany zapalne uznawane są za…
Magnez w sporcie – jakie są korzyści?
Im większa aktywność fizyczna, tym większe zapotrzebowanie na magnez. Jeśli chcesz zapewnić swojemu ciału optymalne warunki do uzyskiwania progresu sportowego,…
Koenzym Q10 a serce – jakie są zależności?
Serce nieustannie tłoczy krew, która zaopatruje wszystkie nasze tkanki w substancje odżywcze. Co będzie, gdy osłabi swoją pracę? Skutki są…
Maksymalna pompa mięśniowa
Właśnie rozpoczynasz przygodę z treningiem na siłowni, czy może jesteś doświadczonym zawodnikiem szukającym sposobów na optymalizację swojego treningu? Bez względu…
Posiłek potreningowy – najważniejszy w ciągu dnia?
W świecie fitness upowszechniło się takie przekonanie, które głosi, iż posiłek potreningowy jest najważniejszym posiłkiem jedzonym w ciągu całego dnia….
Strength & Conditioning – co to w ogóle jest?
Strength & Conditioning, czyli w wolnym tłumaczeniu siła i kondycjonowanie – co to w ogóle jest za dziedzina nauki i…
Długotrwały trening aerobowy a poziom testosteronu u mężczyzn
Jednym z fizjologicznych systemów organizmu, który jest niezwykle wrażliwy na stres związany z wykonywanymi systematycznie ćwiczeniami fizycznymi jest układ hormonalny….
Hej !
Poleciłaś zamiast miliona tabsów : Two-Per-Day. Fajnie że wszystko w jednym i takie dawki a co uważasz o tym, że selen nie powinien być brany z cynkiem tak jak to jest tutaj ?