Popularne artykuły

Miód manuka – naturalny antybiotyk. Część V
Ciekawostki kulinarne

Miód manuka – naturalny antybiotyk. Część V 

Miód manuka jest produkowany przez pszczoły odżywiające się kwiatami drzewa manuka (Leptospermum scoparium). Jest on powszechnie postrzegany jako jeden z najzdrowszych miodów[1]. Dlaczego zatem warto jeść miód manuka?

Mechanizm działania

Głównym aktywnym składnikiem przeciwbakteryjnym miodu manuka jest związek o nazwie methylglyoxal. Innym składnikiem miodu, propolisu, są flawonoidy (takie jak galangina i pinocembryna), kwasy fenolowe i estry, które mogą przyczyniać się do wzmocnienia układu odpornościowego [2]. Miód manuka jest również bogaty w oksydazę glukozy, enzym, który przekształca glukozę w nadtlenek wodoru, który ma właściwości antybakteryjne. Inny związek, glukonolakton, obniża pH miodu i ma naturalne właściwości antybakteryjne. Niemożność poruszania się wody w miodzie utrudnia przetrwanie bakterii [3]. Na co działa dokładnie miód manuka?

Aktywność przeciwbakteryjna

Miód manuka jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania i może zabić następujące bakterie: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, kilka gatunków Enterococcus, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pyogenes, Proteus mirabilis, Salmonella typhimurium i wiele innych [4]. Miejscowe stosowanie miodu manuka na owrzodzenie nóg spowodowane antybiotykoopornym szczepem Staphylococcus aureus sprzyjało skutecznemu gojeniu się ran u pacjenta przyjmującego leki immunosupresyjne (opis przypadku) [5]. Tygodniowe spożycie miodu było związane ze zmniejszonym ryzykiem infekcji Helicobacter pylori u 150 pacjentów z problemami trawiennymi [6].

Aktywność przeciwwirusowa

Miód manuka hamował wzrost wirusa ospy wietrznej i półpaśca (przyczyna ospy wietrznej i półpaśca) w ludzkich komórkach skóry [7]. Hamował również wzrost wirusa grypy A w komórkach nerek u psa [8].

Skutki uboczne

Miód manuka przyjmowany przez 4 tygodnie u 20 zdrowych osób dorosłych nie powodował żadnych skutków ubocznych. Chociaż nie obserwowano reakcji alergicznych, zaleca się zachowanie ostrożności u osób uczulonych na jad pszczeli [9].

Jak stosować miód manuka?

Miód najlepiej stosować w formie niezmienionej, na zimno, by nie stracić jego cennych właściwości. Kiedy zauważymy efekty po spożyciu miodu manuka? To zależy oczywiście od danej osoby i jej stanu zdrowia.

[bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131577/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18210383
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5193333/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25779680/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22822475
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24880005
  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20064284
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27148246 [/bg_collapse]

 

Related posts

Dodaj komentarz

Required fields are marked *