Popularne artykuły

Lepsze samopoczucie i pamięć dzięki Bacopa monnieri
Suplementacja

Lepsze samopoczucie i pamięć dzięki Bacopa monnieri 

Bacopa monnieri jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych ajurwedyjskich leków. Niektóre zapiski w starodawnych księgach wskazują na jego wykorzystywanie już w roku 800 przed naszą erą! [1] Zioło to jest również znane jako Brahmi. Spektrum działania bacopa jest niezwykle szerokie. To ziołowe lekarstwo na wszystko, począwszy od lęku do depresji, a nawet trądu [2]. Aktualnie jest wykorzystywane głównie ze względu na swoje właściwości adaptogenne, neuroprotekcyjne, a także wzmacniające funkcje kognitywne.


Bacopa Monnieri oferuje szeroki zakres korzyści, zwłaszcza w odniesieniu do pamięci i uczenia się, które sprawiają, że naprawdę warto pochylić się nad tym suplementem. Szczególnie zainteresowani będą nim fani boosterów mózgu i wszelkiej maści dodatków nootropowych!

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej tej niezwykłej roślinie o potężnych właściwościach.

Czym właściwie jest Bacopa Monnieri?

Bacopa monnieri jest to niskopienne zioło pochodzące pierwotnie z mokradeł w  południowych Indiach, Australii, Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej [1].

Jest to ziele lecznicze stosowane w Ayurveda, gdzie, tak jak wspominaliśmy,  jest znane jako "Brahmi". Nazwę tą otrzymało na część "Brahmie", Boga Hinduskiego Panteonu i Jalanimby w Indiach.

Choć ziele to było używane przez całe stulecia do leczenia wszystkich rodzajów chorób, ostatnio badano je głównie pod kątem korzyści, jakie oferuje w dziedzinie uczenia się, pamięci i neuroprotekcji.

Jakim cudem bacopa ma tak szeroko zakrojone działania na mózg i jego różnorodne funkcje?

Jak działa Bacopa?

Oddziaływania Bacopa przebiega wielotorowo, ale jej nootropowe i przeciwlękowe (odprężające) cechy przypisywane są głównie zdolność do wspierania komunikacji nerwową i zwiększenia uwolnienie niektórych neuroprzekaźników.

Powodem, dla którego bacopa wywiera takie działanie w organizmie są zawarte w niej silne związki bioaktywne, modulujące enzymy przeciwutleniające (takie jak dismutaza superoksydowa) i regulujące poziomy neurotransmiterów w mózgu, a zwłaszcza acetylocholinę, dopamina, gaba i serotoninę [3,4]

Bacosidy, bo o nich mowa, są klasyfikowane jako saponiny triterpenoidowe typu dammarane, [5], a poza ich rolą jako regulatorów neurotransmiterów, mogą  także regenerować synapsy i naprawiać uszkodzone neurony [4]. Te potężne saponiny zwalczają "osłabienie hipokampu" poprzez usunięcie aluminium w kory mózgowej [3], co jest szczególnie ważne, jeśli przyjmowałeś szczepionki zawierające aluminium lub stosujesz dezodoranty zawierające aluminium lub jakikolwiek inny produkt medyczny załadowany  tym metalem.

Teraz, kiedy masz już lepsze rozeznanie w omawianym temacie, rzućmy okiem na liczne korzyści, które otrzymasz dodając to zioło do swojej codziennej suplementacji!

Ususzone liście i korzenie Bacopa Monnieri z których ekstrahowane są bakozydy
Ususzone liście i korzenie Bacopa Monnieri z których ekstrahowane są bakozydy

Korzyści płynące ze stosowania Bacopa Monnieri

Poprawia pamięć i funkcje poznawcze

Chociaż bacopa działa wielopłaszczyznowo, głównym sposobem zwiększenia pamięci i funkcji poznawczych jest poprawa komunikacji synaptycznej. Bacopa wspomaga wzrost i proliferację dendrytów, co zwiększa sygnalizację nerwową. Dla tych, którzy nie wiedzą, dendryty są rozgałęzionymi rozszerzeniami komórek nerwowych wykorzystywanymi w transmisji impulsów nerwowych. Wraz z lepszą transmisją impulsów nerwowych możesz doświadczyć zwiększonej funkcji poznawczej.[5]

Bacopa poprawia również pamięć i funkcje kognitywne poprzez stymulację aktywności hipokampu. Osiąga się to poprzez zwiększenie aktywności kinazy białkowej, która reguluje szlaki komórkowe [7]. Ponieważ hipokamp jest niezbędny do praktycznie całej aktywności kognitywnej, naukowcy uważają, że jest to jeden z najważniejszych sposobów, w których bacopa zwiększa moc i potencjał naszego mózgu.

Redukuje stres

Bacopa pomaga złagodzić stres i lęki poprzez znaczne zmniejszenie poziomu kortyzolu w organizmie. [23]

Bacopa jest znana przede wszystkim z tego, że jest potężnym adaptogenem. Jak zapewne wicie, adaptogeny są  to związki, zioła lub inne naturalne substancje, które pomagają naszemu ciału i umysłwi poradzić sobie ze wszystkimi fizycznymi, emocjonalnymi i psychologicznymi stresorami.[6]

Istnieje przynajmniej kilka solidnych badań naukowych potwierdzających zdolnośc bacopa do obniżania poziomu kortyzolu w organizmie. Taki efekt możemy osiągnąć stosując samą bacopę lub w połączeniu z innymi substancjami. Zmiejszony poziom kortyzolu umożliwia nam utrzymanie dobrego nastroju oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Ponadto, ponieważ bacopa wpływa na produkcję dopaminy i serotoniny, może osłabić chroniczne stany wywołane stresem dopaminy i serotoniny w hipokampie i korynie, [24], które służą jako dodatkowy dowód na właściwości adaptogenne bacopy.

Ponadto, ponieważ wpływa ona na wytwarzanie dopaminy i serotoniny, można łagodzić zmiany wywołane przewlekłym stresem w hipokampie i korze mózgowej [24].

Może zapobiegać chorobom serca

Bacopa Monnieri zmniejsza nieprawidłowy wzrost zdrowych komórek (hiperplazja) w ludzkich żyłach sepanicznych, które są często stosowane w przeszczepach [7] Ekstrakt Bacopa jest zdolny do rozpuszczania skrzepów w organizmach doświadczalnych, a tym samym może być obiecującym „środekiem trombolitycznym”.

Alkoholowy ekstrakt Bacopa zmniejsza poziom cholesterolu u szczurów będących na diecie bogatej w tłuszcze nasycone. Bacopa jest składnikiem preparatu ziołowego (DHC-1), który wykazał działanie ochronne w przypadku badań przeprowadzonych na sercach szczurów.

Bacopa chroni szczury przed uszkodzeniami niedokrwiennymi i reperfuzyjnymi  oraz obniża ciśnienie krwi [8,9] Bacopa (Brahmi) może być skutecznym lekiem przeciw nadciśnieniowym i jednocześnie rozszerzającym naczynia krwionośne w różnych typach tętnic.Bacopa może zapewnić ochronę przed zmianami biochemicznymi i patologią aorty u szczurów z wysokim poziomem cholesterolu.

Ma działanie neuroprotekcyjne

Bacopa jest znana także jako doskonała "odżywka dla mózgu", ponieważ poprawia kondycję mózgu oraz wspiera pamięć i podnosi nasze zdolności intelektualne. Olej przygotowany przy użyciu Bacopa jest stosowany tradycyjnie w przypadku bólów głowy u ludzi.[10,11,12]

Bacopa hamuje acetylocholinesterazę i aktywuje acetylotransferazę choliny, która zwiększa acetylocholinę. Bacopa zwiększa również przepływ krwi do mózgu u ludzi i szczurów. Bacopa (a dokładniej związki aktywne zawarte w Bacopa Monnieri - bakozydy) jest skuteczna w przypadku chronicznego zapalenia nerwów związanych z wiekiem w mózgu szczurów. Bacopa znacząco zmniejsza poziom cytokin prozapalnych, ekspresję białka iNOS, całkowitą zawartość azotynów i lipofuscyny w mózgu szczurów w podeszłym wieku.

Składniki obecne w ekstrakcie Bacopa wykazują właściwości pobudzające wzrost komórek nerwowych u dorosłych szczurów.[13] Bacopa skutecznie odwracał a skutki uszkodzenia oksydacyjne spowodowanego aluminium w móżdżku starych szczurów.

Bacopa pomaga także w regeneracji uszkodzonych neuronów. Bacopa wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA w astrocytach (komórki glejowe ośrodkowego układu nerwowego).

Ponadto, Bacopa może być również stosowana:

  • jako wsparcie w leczeniu niektórych objawów schizofrenii,
  • booster układu immunologicznego,
  • w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych,
  • przeciwgrzybicznie,
  • jako profilaktyka chorób nowotworowych.

Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, chroni wątrobę i jelita, a także może być używane jako eliksir długowieczności.

Warto zwrócić uwagę że są produkty zawierające ekstrakty stężone bardziej niż Bacgonize - Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony na przykład zawiera aż 50% bakozydów!
Warto zwrócić uwagę że są produkty zawierające ekstrakty stężone bardziej niż Bacgonize - Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony na przykład zawiera aż 50% bakozydów!

Bacognize

Ogólnie rzecz biorąc, wyciągi z liści Bacopa Monnieri są mniej skuteczne i zazwyczaj wymagają większej dawki (~ 750 mg) tylko w celu uzyskania 10% wydajności bacozydu. Choć można to zrobić, opowiadamy się za znormalizowanymi wyciągami, które jasno określały procent bacosydów zawartych w ekstraktu.

Standaryzacja to słowo klucz - jeśli chcesz uzyskać ten sam składnik w tej samej jakości za każdym razem. Naprawdę myślisz, że niektóre firmy produkujące suplementy nie przełączają surowców między partiami po otrzymaniu połączenia od tańszego chińskiego dostawcy?

Bacognize® jest całkowicie naturalnym ekstraktem Bacopa monnieri standardowym 45% Bakozydów. Badania nad zastosowaniem Bacognize® wykazują poprawę funkcji poznawczych, częściowo z powodu aktywacji receptorów 5HT (serotoniny), które mają decydujące znaczenie dla optymalnej funkcji poznawczej [4,21]. Ponadto udowodniono, że poprawia się magazynowanie i zatrzymywanie pamięci u zdrowych starszych osób. [21]
Wartym uwagi jest również standaryzowany na 50% bakozydów ekstrakt firmy Apollos Hegemony. W preparacie Bacopa Monnieri znajdziemy 100 kapsułek, w każdej po 350 mg ekstraktu a więc minimum 175 mg bakozydów!

Bacopa – jak dawkować?

Badania wykazują skuteczność preparatu Bacopy przy 45% ekstrakcie już przy dawce 300 mg. Najlepsze efekty osiągniemy przy dłuższym stosowaniu – 6-8 tygodni.

_______________________________________________________________________________________________________________

A jak wybrać najlepszy adaptogen?

[bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]

  1. Stough C, Singh H, Zangara A. Mechanisms, Efficacy, and Safety of Bacopa monnieri (Brahmi) for Cognitive and Brain Enhancement. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM. 2015;2015:717605. doi:10.1155/2015/717605. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4568033/
  2. Murthy, M. K. Gautam, Shalini Goel, V. Purohit, H. Sharma, and R. K. Goel, “Evaluation of In Vivo Wound Healing Activity of Bacopa monniera on Different Wound Model in Rats,” BioMed Research International, vol. 2013, Article ID 972028, 9 pages, 2013. doi:10.1155/2013/972028. https://www.hindawi.com/journals/bmri/2013/972028/cta/
  3. Aguiar S, Borowski T. Neuropharmacological Review of the Nootropic Herb Bacopa monnieri. Rejuvenation Research. 2013;16(4):313-326. doi:10.1089/rej.2013.1431. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746283/
  4. Kumar N, Abichandani LG, Thawani V, Gharpure KJ, Naidu MUR, Venkat Ramana G. Efficacy of Standardized Extract of Bacopa monnieri (Bacognize®) on Cognitive Functions of Medical Students: A Six-Week, Randomized Placebo-Controlled Trial. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM. 2016;2016:4103423. doi:10.1155/2016/4103423. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5075615/
  5. Bhandari P, Kumar N, Singh B, Kaur I. Dammarane triterpenoid saponins from Bacopa monnieri. Can J Chem. 2009;87(9):1230-1234. doi:10.1139/V09-111. http://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/V09-111#.WdTnA8iGPIV
  6. Singh HK, Dhawan BN. Neuropsychopharmacological effects of the Ayurvedic nootropic Bacopa monniera Linn. (Brahmi) Indian J Pharmacol. 1997;29:S359–65. http://www.ijp-online.com/article.asp?issn=0253-7613;year=1997;volume=29;issue=5;spage=359;epage=365;aulast=Singh;type=0
  7. Russo A, Borrelli F. Bacopa monniera, a reputed nootropic plant: an overview. Phytomedicine. 2005;12(4):305-317. doi:10.1016/j.phymed.2003.12.008. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15898709/
  8. Charles PD, Ambigapathy G, Geraldine P, Akbarsha MA, Rajan KE. Bacopa monniera leaf extract up-regulates tryptophan hydroxylase (TPH2) and serotonin transporter (SERT) expression: implications in memory formation. J Ethnopharmacol. 2011;134(1):55-61. doi:10.1016/j.jep.2010.11.045. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129470
  9. Thomas RB, Joy S, Ajayan MS, Paulose CS. Neuroprotective potential of Bacopa monnieri and Bacoside A against dopamine receptor dysfunction in the cerebral cortex of neonatal hypoglycaemic rats. Cell Mol Neurobiol. 2013;33(8):1065-1074. doi:10.1007/s10571-013-9973-0. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23975094
  10. Mathew J, Balakrishnan S, Antony S, Abraham PM, Paulose C. Decreased GABA receptor in the cerebral cortex of epileptic rats: effect of Bacopa monnieri and Bacoside-A. Journal of Biomedical Science. 2012;19(1):25. doi:10.1186/1423-0127-19-25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3306740/
  11. Malhotra CK, Das PK. Pharmacological studies of Herpestis monniera Linn (Brahmi). Ind J Med Res 1959;47:294-305 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/13664331
  12. Gohil K, Patel J. A review on Bacopa monniera: Current research and future prospects. Int J Green Pharm. 2010;4(1):1. doi:10.4103/0973-8258.62156. http://greenpharmacy.info/index.php/ijgp/article/viewFile/111/154
  13. Vollala VR, Upadhya S, Nayak S. Effect of Bacopa monniera Linn.(brahmi) extract on learning and memory in rats: A behavioral study. J Vet Behav Clin Appl Res. 2017;5(2):69-74. doi:10.1016/j.jveb.2009.08.007. http://www.journalvetbehavior.com/article/S1558-7878%2809%2900340-2/abstract
  14. Agrawal A, Gupta U, Dixit SP, Dubey GP. Changes in brain biogenic amines under the influence of an Ayurvedic drug, Brahmi, and its effect on discrimination learning. Pharmacopsychoecologia 1993;6(1):15-9.
  15. Dubey GP, Pathak SR, Gupta BS. Combined effect of Brahmi (Bacopa monniera)and Shankhpushpi (Convolvulus pluricaulis) on cognitive functions. Pharmacopsychoecologia 1994;7(3):249-51.
  16. Stough C, Scholey A, Cropley V, et al. Examining the cognitive effects of a special extract of Bacopa monniera (CDRI08:  Keenmnd): a review of ten years of research at Swinburne University. J Pharm Pharm Sci. 2013;16(2):254-258. https://journals.library.ualberta.ca/jpps/index.php/jpps/article/view/19609/15279
  17. Rastogi M, Ojha RP, Devi BP, Aggarwal A, Agrawal A, Dubey GP. Amelioration of age associated neuroinflammation on long term bacosides treatment. Neurochem Res. 2012;37(4):869-874. doi:10.1007/s11064-011-0681-1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22198697
  18. Tamara Simpson, Matthew Pase, and Con Stough, “Bacopa monnieri as an Antioxidant Therapy to Reduce Oxidative Stress in the Aging Brain,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2015, Article ID 615384, 9 pages, 2015. doi:10.1155/2015/615384. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/615384/
  19. Pandareesh MD, Anand T, Bhat PV. Cytoprotective propensity of Bacopa monniera against hydrogen peroxide induced oxidative damage in neuronal and lung epithelial cells. Cytotechnology. 2016;68(1):157-172. doi:10.1007/s10616-014-9767-3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4698260/
  20. Neale, C., Camfield,D., Reay, J, Stough, C. & Scholey, A. Cognitive effects of two nutraceuticals Ginseng and Bacopa benchmarked against modafinil: a review and comparison of effect sizes. British Journal of Clinical Pharmacology, 2013; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23043278
  21. Calabrese C, Gregory WL, Leo M, Kraemer D, Bone K, Oken B. Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Journal of Alternative and Complementary Medicine. 2008;14(6):707-713. doi:10.1089/acm.2008.0018. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3153866/
  22. Morgan A, Stevens J. Does Bacopa monnieri improve memory performance in older persons? Results of a randomized, placebo-controlled, double-blind trial. J Altern Complement Med. 2010;16(7):753-759. doi:10.1089/acm.2009.0342. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20590480
  23. Benson S, Downey LA, Stough C, Wetherell M, Zangara A, Scholey A. An acute, double-blind, placebo-controlled cross-over study of 320 mg and 640 mg  doses of Bacopa monnieri (CDRI 08) on multitasking stress reactivity and mood. Phytother Res. 2014;28(4):551-559. doi:10.1002/ptr.5029. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23788517
  24. Sheikh N, Ahmad A, Siripurapu KB, Kuchibhotla VK, Singh S, Palit G. Effect of Bacopa monniera on stress induced changes in plasma corticosterone and  brain monoamines in rats. J Ethnopharmacol. 2007;111(3):671-676. doi:10.1016/j.jep.2007.01.025. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17321089
  25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Bacopa%5BTitle%2FAbstract%5D [/bg_collapse]

Related posts

18 Comments

  1. Karina

    Witam,

    stosuję Bacopę już 3 miesiące dawce 700 mg ekstraktu. Nie oczekiwałam od tego suplementu nie wiadomo jakich efektów, liczyłam bardziej na poprawę koncentracji oraz redukcję stresu. Tak jak podejrzewałam, na pierwsze efekty musiałam poczekać kilka tygodni. Rzeczywiście Bacopa Monnieri 'radzi’ sobie ze stresem bardzo dobrze. Zaznaczam, że nie jest to działanie doraźne po 1szej dawce, jest subtelne ale wyraźne. Nie pomogło mi niestety w kwestii lepszej koncentracji i tutaj pojawia się moje pytanie do autora – co najlepiej dołączyć do suplementacji Bacopą by poprawić koncentrację i funkcje kognitywne? Dodam, że stosuję również l-teaninę ale tylko doraźnie.

    Pozdrawiam

    1. Jakub Kola

      Witam Pani Karino.
      Proszę spróbować dołączyć Alpha GPC ( https://www.muscle-zone.pl/regeneracja-ukladu-nerwowego/hadess-alpha-gpc-60-kaps ) – to prekursor Acetylocholiny czyli „paliwa” dla mózgu. Pozwoli to jeszcze bardziej wykorzystać potencjał Bacopy.
      W kwestii koncentracji warto dodać: https://www.muscle-zone.pl/umysl-i-koncentracja/lions-mane-60-kaps to sprawdzony i niedrogi środek.
      Co jeszcze można dodać:
      Sulbutiamina: https://www.muscle-zone.pl/metabolizm-i-krazenie-mozgowe/sulbutiamine-60-kaps
      Vinpocetyna: https://www.muscle-zone.pl/umysl-i-koncentracja/vinpocetine-100-kaps
      Treonian Magnezu: https://www.muscle-zone.pl/magnez/magnesium-l-threonate-120-kaps

      Pozdrawiam

  2. Rafał

    Im dłużej stosuję Bacopę tym większe ona zyskuje u mnie uznanie 🙂 po kilku tygodniach mogę potwierdzić – lepsza odporność na stres, co automatycznie poprawia mi nastrój.

  3. Marcin

    Jaka bacopa warto wybrać ,stosując ja pierwszy raz ,czy w formie tabletek czy suszu ?
    Pozdrawiam?

  4. Piotrek

    Witam, w jakich porach dnia brać ten suplement ??:)

    1. Jakub Kola

      Najlepiej od rana 🙂

  5. Magda

    Specjaliści Ajurwedy twierdzą, że super jest połączenie Brahmi z Ashwagandhą. Co o tym myślicie?

    1. Tomek

      Ja czasem łącze te dwa zioła. Ashwagandha jak dla mnie, działo pobudzająco przez około 3 godziny.Po Brahmi mam ciekawsze i rozbudowane sny, chociaż sam końcówka przed przebudzeniem może trochę podnieść ciśnienie:).

  6. Magda

    Dzień dobry, a co Pan myśli o połączeniu Brahmi z Ashwagandhą? Podobno działają synergicznie. Pozdrawiam ciepło! Magda

  7. Radomir

    Dzień dobry,
    przez jaki czas można przyjmować brahmi aby przynosiła efekty? Czy jest jakaś górna granica, po której należy zrobić przerwę (+ile ta przerwa powinna trwać)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    1. Sylwia Lelonek

      W dobrej formie warto przyjmować ją 3 miesiące, a potem odstawić 🙂

      1. Radomir

        Na jaki mniej więcej okres odstawić?

        1. Sylwia Lelonek

          Najlepiej na 3-6 miesięcy. Efekty utrzymują się przez dłuższy czas, warto również popróbować inne zioła 🙂

        2. Iwona

          Przyjmowałam Bacopę 100 dni. Na jaki czas mam ją teraz odstawić? Pozdrawiam. Iwona

  8. Urszula

    Witam.Moj syn bierze leki depacine chromo i eloganze czy może brać Brahme i ashwagande .Ma silna depresję bo leki obciążają mu organizm.

    1. Sylwia Lelonek

      W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *