Większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego jak ważne jest rola przeciwutleniaczy w naszej codziennej diecie. Pomagają nam one walczyć z potencjalnymi zagrożeniami, które stwarzają wolne rodniki. Antyoksydanty pozwalają nam zatem cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją oraz minimalizują ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Ale czy wiecie, że wyciąg z kory sosny (pine bark extract), jest jednym z najpotężniejszych naturalnych przeciwutleniaczy? Tak, to jest fakt.
Tym, co dało ekstraktowi z kory sosny opinię potężnego przeciwutleniacza, jest substancja o nawie oligomeric proanthocyanidin, w skrócie - OPC. Związek ten występuje w korze sosny w naprawdę dużych ilościach. Ten sam składnik można znaleźć w pestkach winogron, skórce orzeszków ziemnych i korze oczaru wirginijskiego. Ale co tak naprawdę sprawia, że ten składnik ma tak niesamowite właściwości?
OPC jest znane przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwutleniających. Te niesamowita substancja ma jednak szereg innych plusów! Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo, zapobiega starzeniu, ma właściwości przeciwzapalne i przeciw-alergiczne. Wyciąg z kory sosny może pomóc zmniejszyć bolesność mięśni i może poprawić ciśnienie krwi, pomóc w przypadku stanów zapalnych kości i stawów, cukrzycy, ADHD, problemami reprodukcyjnymi kobiet, skórą, zaburzeniami erekcji, chorobami oczu i sportową wytrzymałością (wpływa pozytywnie na wydolność organizmu).
Przyjrzyjmy się bliżej. OPC w tym wyciągu może "hamować peroksydację lipidów, agregację płytek krwi, przepuszczalność i delikatność kapilarną, a także wpływać na systemy enzymów", co zasadniczo oznacza, że może to być stosowany do naturalnego leczenia wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar i choroby serca. (1, 2)
Korzyści z przyjmowania ekstraktu z kory sosnowej
- Obniża poziom glukozy, pomaga łagodzić objawy cukrzycy
Wyciąg z kory sosny został zbadany pod względem jego zdolności do pomocy osobom chorym na cukrzycę. Badanie zostało przeprowadzone przez Guang An Men Hospital Medical Science chińskiego Instytutu Badawczego na 77 pacjentach z cukrzycą typu II w celu ustalenia, czy ekstrakt z kory sosny morskiej wykazuje przewidziany efekty anty-cukrzycowych. Pacjenci otrzymywali 100 mg preparatu Pycnogenol®, markową wersję ekstraktu kory sosny, przez 12 tygodni i kontynuowali leczenie przeciwcukrzycowe.
Wpływ pine bark extract wykazał: znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz poprawioną funkcję śródbłonka w porównaniu z placebo, co może prowadzić do wniosku, że suplementacja tym ekstraktem w konwencyjnym leczeniu cukrzycy może być korzystna. (3)
- Pomaga zapobiegać utracie słuchu, pozytywnie wpływa na zmysł równowagi
Ototoksyczność to zatrucie uszu. Może wystąpić w przypadku narażenia na niektóre leki lub substancje chemiczne, takie jak cisplatyna, które uszkadzają ucho wewnętrzne lub nerw przedsionkowo-ślimakowy. Nerw ten wpływa na naszą zdolność do zachowania równowagi i słuch, wysyłając odpowiednie sygnały do mózgu. Stan ten może być tymczasowy lub stały - jednak niektóre badania wykazały, że wyciąg z kory sosny może pomóc złagodzić te objawy dzięki wysokiej dawce przeciwutleniaczy. (4)
Tak więc ten potężny ekstrakt działa jako naturalny środek zaradczy, poprawiając jednocześnie równowagę i zapobiegając utracie słuchu.
- Pomaga zwalczać infekcje – w tym infekcje skórne
Przeprowadzono badania mające na celu zbadanie wpływu ekstraktu kory sosnowej na rany zakażone pałeczkami ropy błękitnej. Rany te pojawiają się najczęściej w trakcie hospitalizacji, kiedy organizm jest osłabiony, np. po zabiegu lub operacji. Jednak zdrowi ludzie też nie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie! Pałeczkami ropy błękitnej można zarazić się w miejscach publicznych, gdzie nie zostały zastosowane standardy dotyczące higieny – np. na basenie.
W jednym konkretnym badaniu opublikowanym w Research in Pharmaceutical Sciences badacze zbadali aktywność antybakteryjną olejku eterycznego z kory sosnowej na infekcje bakteriami E. coli i pseudomonas (pałeczki ropy błękitnej). Ocenili aktywność antybakteryjną, wskazując, że olej eteryczny z kory sosny, a konkretnie proantocyjanidyny, był skuteczny przeciwko P. aeruginosa, znacznie hamując jej wzrost. Dodatkowo, wyniki wykazały, że ekstrakt ma znaczącą "aktywność przeciw pseudomonas", co czyni go potencjalnym naturalnym środkiem leczniczym i możliwym środkiem profilaktyczny dla infekcji. (5)
- Chroni skórę narażoną na nadmierną ekspozycję na słońce (promieniowanie ultrafioletowe)
Kto z nas nie chce mieć niesamowitej, pięknej promiennej skóry? Wyciąg z kory sosny może być doskonałą metodą, na osiągnięcie tego celu. A to wszystko dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów!
Istnieje pozornie rosnący problem z ekspozycją skóry na promieniowanie ultrafioletowe i niejasność w kwestii tego, jak uzyskać witaminę D przez słońce, unikając promieniowania uszkadzającego skórę. Badacze przeprowadzili ciekawy eksperyment z użyciem francuskiego ekstraktu z kory sosny morskiej, za pomocą suplementu diety. Badanie dało wyraźny dowód, że Pycnogenol rzeczywiście oferuję ochronę przeciwsłoneczną - jednak wyniki okazały się lepsze niż oczekiwano, pokazując, że może on być stosowany w celu zmniejszenia przebarwienia ludzkiej skóry przy jednoczesnej poprawie jej jakości, „funkcje ochronne skóry i zewnątrzkomórkowej homeostazę macierzy”. (6)
- Pomaga w przypadku zaburzenia erekcji
Problem związany z zaburzeniami erekcji znacznie nasilił się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wiąże się to ze znacznym rozwojem gałęzi farmacji obejmującej leki, które mają pomóc poradzić sobie z tym wstydliwym problemem. Ale, jak wiadomo, wybieranie naturalnego podejścia może koniec końców być zdecydowanie korzystniejsze dla ogólnego stanu zdrowia, niż korzystanie z mocnych leków o długiej liście skutków ubocznych.
Według japońskich badań, kombinacja Pycnogenolt i L-argininy może przynieść rezultaty, których szukasz, dzięki czemu sypialnia zacznie być miejscem, gdzie faktycznie dzieje się mafia. Czterdziestu siedmiu japońskim mężczyznom z łagodnymi zaburzeniami erekcji podawano suplement L-arginina i wyciągu z kory francuskiej sosny morskiej przez pewien okres czasu. Badania wykazały, że stężenie plemników znacznie wzrosło po około ośmiu do szesnastu tygodniach leczenia. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do syntetycznego odpowiednika tej kuracji. (7)
- Zmniejsza stan zapalny
Jak już wspomniano, ekstrakt z kory sosny jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze. Te przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe wolne rodniki w celu ich wyeliminowania i ostatecznie - zapobiegania chorobom.
W Turcji przeprowadzono ciekawe badania u osób, które przeszły operację jamy brzusznej w celu stwierdzenia, czy ekstrakt z kory sosny może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Dostali oni Pycnogenol przez okres 10 dni. Wynik ten wykazywał znacznie lepsze gojenie w porównaniu z osobami, u których nie podawano żadnego leku, stwierdzając, że pine bark etract może być skutecznym lekarstwem na leczenie zmian związanych z ingerencją chirurgiczną. (8)
- Pomaga zwiększyć wydolność
Wyciąg z kory sosny został dość dokładnie zbadany pod kątem tego, jak radzi sobie ze stresem oksydacyjnym i ogólnym stanem zapalnym organizmu wywołanym przez ćwiczenia fizyczne. Badania wskazują, że ekstrakt z kory sosny zapewnia wzrost wydajności wytrzymałościowej wyszkolonych sportowców. Czyni to poprzez zwiększenie czasu potrzebnego organizmowi, aby osiągnąć stan wycieńczenia poprzez zwiększenie poziomu NAD+ w surowicy. Dodatkowo, podczas korzystania z ekstraktu, sportowcy lepiej znoszą skurcze i bóle mięśni. Jest wielce prawdopodobne, że czas regeneracji mięśni również uległy poprawie ze względu na przeciwutleniacze zawarte w wyciągu z kory sosny. (9)
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Wyciąg z kory sosny pochodzi z wewnętrznej kory drzewa Pinus massoniana, najczęściej występującego drzewa iglastego w Europie. Popularna odmiana to morski Pinus lub sosna morska, która rośnie wyłącznie wzdłuż wybrzeża południowo-zachodniej Francji.
Pierwsze doniesienia o tej substancji pochodzą już z 1534 roku. Wówczas francuski statek kierowany przez J. Cartier dryfował niedaleko Quebec, Kanada. Załoga zachorowała na szkorbut, ekstremalny brak witaminy C. Cartier porozmawiał z Indianinem z Quebecu, który zachęcał ich do picia herbaty zrobionej z kory sosnowej i igieł.
Czterysta lat później francuski badacz Jacques Masquelier przeprowadził kilka badań, aby zrozumieć, dlaczego ten naturalny środek był tak skuteczny. Dowiedział się o pozornie wszechmocnym przeciwutleniaczu i jak te przeciwutleniacze zwiększają wchłanianie witaminy C.
Dalsze badania wykazały, że kora sosny zawiera flawonony i bioflawonoidy, które posiadają właściwości naprawy tkanek. Masquelier z łatwością potrafił stworzyć ekstrakt z kory sosny z materiałów zwanych wcześniej odpadami.
Wyciąg z kory sosnowej vs. aspiryna
- Kora sosny hamuje krzepnięcie krwi lepiej niż aspiryna
Zaskakujące, badania wykazały, że ekstrakt z kory sosny było znacznie lepsze niż kwas acetylosalicylowy w „hamowaniu wywołanej paleniem zakrzepicy”. Może być stosowany w mniejszych ilościach, bez krwawienia często występującego podczas przyjmowania aspiryny. (10)
- Aspiryna może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego
Opublikowano 15-letnie holenderskie opracowanie, w którym stwierdzono, że 27 939 zdrowych kobiet otrzymywało aspirynę lub placebo przez pewien czas. Aspiryna zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i raka jelita grubego, ale jednocześnie podnosi ryzyko krwawienia żołądkowo-jelitowego. (11, 12)
- Aspiryna i wyciąg z kory sosny łagodzą ból
Choć obie te substancje potrafią wyeliminować ból, ekstrakt z kory sosny jest znacznie lepszym wyborem. Jak już wspomniano, aspiryna może powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe. Pycnogenol natomiast nie powoduje takich dolegliwosci- jednak może potrwać trochę dłużej zanim poczujesz ulgę w bólu. Niezależnie od tego, opcja dostępna jest naturalnie i zdecydowanie warto poczekać. (13)
Jak korzystać z ekstraktu z kory sosnowej
Wyciąg z kory sosny może występować w postaci ciekłej (olejek), tabletek lub kapsułek zawierających od 85 do 95(!) procent OPC. Można go również znaleźć w postaci kremu, płynu lub maści, zazwyczaj zawierającej 0,5% do 2% ekstraktu kory sosny.
Jeśli zdecydujesz się na stosowanie ekstraktu, postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania na etykiecie. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o dawce, w oparciu o istniejące objawy i inne możliwe objawy, przed przyjęciem ekstraktu kory sosny.
Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących dawkowania zgłoszonych przez użytkowników na zagranicznych boardach:
Alergie: 50 mg dwa razy na dobę.
Dla astmy u dzieci: 1 mg na funt masy ciała podane w dwóch podzielonych dawkach.
W przypadku słabego krążenia: codziennie trzy razy na dobę 45-350 mg lub 50-100 mg.
Do chorób siatkówki, w tym związanych z cukrzycą: 50 mg trzy razy na dobę.
Do łagodnego, wysokiego ciśnienia krwi: 200 mg dziennie.
Poprawa zdolności ćwiczeń u sportowców: 200 mg dziennie.
Ryzyko związane z ekstraktem z kory sosnowej
Podczas gdy większość badań nie wskazują na poważne skutki uboczne, ekstrakt z kory sosny może powodować rozdrażnienie i zmęczenie, może też wchodzić w interakcje z innymi lekami. Upewnij się, że takie nie występują przed użyciem wyciąg z kory sosny.
W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych nie należy zażywać ekstraktu z kory sosny! Warto zauważyć, że przyjmowanie suplementów witaminowych i OPC w tym samym czasie może zwiększyć ciśnienie krwi, jeśli masz nadciśnienie. (14, 15)
_______________________________________________________________________________________________________________
[bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15363656
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26492562
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26428638
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26031774
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK299046/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK299046/
- http://dailyhealthpost.com/pine-bark-extract-effective-alternative-to-aspirin/
- http://well.blogs.nytimes.com/2014/12/15/aspirin-risks-outweigh-benefits-for-younger-women/?_r=2
- http://www.wholefoodsmagazine.com/columns/vitamin-connection/pycnogenol-protective-against-heart-disease-diabetes-and-inflammation/
- http://www.berkeleywellness.com/supplements/herbal-supplements/article/pycnogenol-pine-bark-extract
- http://www.livestrong.com/article/291067-pycnogenol-vs-pine-bark-extract/
[/bg_collapse]
Related posts
4 Comments
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Ciekawostki
Cynk a odporność – jakie są zależności?
Cynk największą popularność zyskuje jesienią. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ cynk pełni krytyczną funkcję w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Jego…
Kurkumina a choroby nowotworowe – jakie są zależności?
Wizytówką kurkuminy jest jej działanie przeciwzapalne, które naukowcy bardzo szeroko opisują w publikacjach naukowych. Przewlekłe stany zapalne uznawane są za…
Magnez w sporcie – jakie są korzyści?
Im większa aktywność fizyczna, tym większe zapotrzebowanie na magnez. Jeśli chcesz zapewnić swojemu ciału optymalne warunki do uzyskiwania progresu sportowego,…
Koenzym Q10 a serce – jakie są zależności?
Serce nieustannie tłoczy krew, która zaopatruje wszystkie nasze tkanki w substancje odżywcze. Co będzie, gdy osłabi swoją pracę? Skutki są…
Maksymalna pompa mięśniowa
Właśnie rozpoczynasz przygodę z treningiem na siłowni, czy może jesteś doświadczonym zawodnikiem szukającym sposobów na optymalizację swojego treningu? Bez względu…
Posiłek potreningowy – najważniejszy w ciągu dnia?
W świecie fitness upowszechniło się takie przekonanie, które głosi, iż posiłek potreningowy jest najważniejszym posiłkiem jedzonym w ciągu całego dnia….
Strength & Conditioning – co to w ogóle jest?
Strength & Conditioning, czyli w wolnym tłumaczeniu siła i kondycjonowanie – co to w ogóle jest za dziedzina nauki i…
Długotrwały trening aerobowy a poziom testosteronu u mężczyzn
Jednym z fizjologicznych systemów organizmu, który jest niezwykle wrażliwy na stres związany z wykonywanymi systematycznie ćwiczeniami fizycznymi jest układ hormonalny….
Witam, czy wyciąg z sosny syberyjskiej tzw. olejek pichtowy będzie posiadał podobne właściwości?
Pozdrawiam
Jeśli preparat zawiera ten sam składnik aktywny w ekstrakcie to tak – efekt może być zbliżony, z tym że koncentrat nie izoluje określonego składnika tylko koncentruje całość.
Bardzo ciekawy artykuł. Jak zazywac pycnogenol , rano czy wieczorem , przed jedzeniem czy po ? Chcilabym wiedziec by zoptymalizowac jego dzialanie i miec jak najwiecej korz6sci zdrowotnych z tego cennego suplementu.
To głównie zależy od zapotrzebowania. Pora nie ma znaczenia, zaleca się również przyjmowanie mniejszych dawek 2-3 razy dziennie.