Popularne artykuły

Czy kofeina działa prozdrowotnie?
Healthy Lifestyle

Czy kofeina działa prozdrowotnie? 

Nowe badanie przeprowadzone na szczurach sugeruje, że kofeina może zrównoważyć niektóre negatywne skutki diety powodującej otyłość. Dzieje się to poprzez zmniejszenie magazynowania lipidów w komórkach tłuszczowych i ograniczenie przyrostu masy ciała oraz produkcji trójglicerydów.

Naukowcy odkryli, że szczury, które spożywały kofeinę wyodrębnioną z herbaty mate, zyskały 16% mniej masy i zgromadziły 22% mniej tłuszczu niż szczury, które spożywały bezkofeinową herbatę mate. Efekty były podobne w przypadku syntetycznej kofeiny i ekstraktu z kawy.

Herbata mate (lub po prostu – mate) to napój ziołowy bogaty w fitochemikalia, flawonoidy i aminokwasy, który jest spożywany jako środek pobudzający przez mieszkańców południowo-wschodniej Ameryki Łacińskiej. Według badań ilość kofeiny na porcję w herbacie mate wynosi od 65 do 130 miligramów, w porównaniu z 30-300 miligramami kofeiny w filiżance parzonej kawy.

Przez cztery tygodnie badane szczury były na diecie zawierającej 40% tłuszczu, 45% węglowodanów i 15% białka. Była im podawana także jedna z form kofeiny w ilości odpowiadającej ilości, którą pije przeciętny człowiek dziennie (cztery filiżanki kawy).

Pod koniec czterotygodniowego okresu odsetek beztłuszczowej masy ciała w różnych grupach szczurów znacznie się różnił. Szczury, które spożywały kofeinę z herbaty, kawy lub materiałów syntetycznych, gromadziły mniej tkanki tłuszczowej niż szczury z innych grup.

Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Journal of Functional Foods, stanowi uzupełnienie rosnącej liczby badań sugerujących, że herbata mate może pomóc w walce z otyłością, a także zapewnia inne korzystne efekty zdrowotne skorelowane ze spożyciem witamin oraz flawonoidów, które zawiera.

„Biorąc pod uwagę wyniki badania, herbatę kofeinową i kofeinę można uznać za środki przeciwdziałające otyłości”, powiedziała Elvira Gonzalez de Mejia, współautorka badań i dyrektor działu nauk o żywieniu w U. I. ”Wyniki badania mogą zostać rozszerzone na ludzi w celu zrozumienia roli herbaty mate i kofeiny jako potencjalnych strategii zapobiegania nadwadze i otyłości, a także późniejszym zaburzeniom metabolicznym związanym z tymi schorzeniami. ”

Według badań, u szczurów akumulacja lipidów w adipocytach była istotnie związana z większym przyrostem masy ciała i wzrostem tkanki tłuszczowej.

Aby określić mechanizm działania, naukowcy przeprowadzili badania nad strukturami komórkowymi, w których wystawili komórki tłuszczowe myszy na działanie syntetycznej kofeiny lub ekstraktów kofeiny z kawy lub herbaty. Okazało się, że niezależnie od źródła, kofeina zmniejszała akumulację lipidów w komórkach tłuszczowych o 20–41%.

Naukowcy śledzili także ekspresję kilku genów związanych z otyłością i metabolizmem lipidów. Obejmowały one gen syntezy kwasów tłuszczowych (Fasn), związek enzymatyczny zaangażowany w syntezę kwasów tłuszczowych z glukozy; oraz gen lipazy lipoproteinowej (Lpl), który koduje enzym rozkładający trójglicerydy.

Wszystkie drogi przyjmowania kofeiny, niezależnie od jej pochodzenia, znacznie obniżyły ekspresję zarówno Fasn, jak i Lpl. Odkryto, że w hodowlach komórkowych ekspresja Fasna zmniejszyła się o 31% -39%, podczas gdy ekspresja Lpl zmniejszyła się o 51% -69% wśród komórek traktowanych syntetyczną kofeiną lub kofeiną z herbaty mate lub kawy.

Naukowcy odkryli, że u szczurów, które spożywały kofeinę herbacianą, ekspresja Fasn zmniejszyła się o 39% w tkance tłuszczowej i o 37% w wątrobie.

Według badań zmniejszona ekspresja Fasn i dwóch innych genów w wątrobie wywołała niższą produkcję cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości oraz trójglicerydów w wątrobie.

„Spożywanie kofeiny z mate lub z innych źródeł złagodziło negatywny wpływ wysokotłuszczowej diety o wysokiej zawartości sacharozy na skład ciała dzięki modulacji niektórych enzymów lipogennych zarówno w tkance tłuszczowej, jak i wątrobie”, powiedział de Mejia. „Zmniejszona ekspresja Fasn i Lpl spowodowała niższą syntezę i akumulację trójglicerydów w tkance tłuszczowej”.

Sprawdź też: Kofeina od A do Z

[bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]

  1. https://news.illinois.edu/view/6367/805204
  2. Fatima J. Zapata, Miguel Rebollo-Hernanz, Jan E. Novakofski, Manabu T. Nakamura, Elvira Gonzalez de Mejia. Caffeine, but not other phytochemicals, in mate tea (Ilex paraguariensis St. Hilaire) attenuates high-fat-high-sucrose-diet-driven lipogenesis and body fat accumulation. Journal of Functional Foods, 2019; 103646 DOI: 10.1016/j.jff.2019.103646 [/bg_collapse]

Related posts

Dodaj komentarz

Required fields are marked *