Popularne artykuły

Charakterystyka Olejów cz.1
Ciekawostki kulinarne

Charakterystyka Olejów cz.1 

W pierwszej części cyklu o tłuszczach roślinnych poznaliśmy ciekawe propozycje olejów. Każdy płynny tłuszcz z roślin jest szczególnie wskazany osobom dbającym o swoje zdrowie. Niektóre oleje mają też właściwości lecznicze, dlatego są przeznaczone ludziom w określonych stanach chorobowych. Z podażą niektórych trzeba jednak uważać. Pamiętajmy o tym, wybierając właściwy dla siebie tłuszcz.

Olej z pestek Dyni

(wyciskany na zimno)

Stymuluje funkcje gruczołu krokowego prostaty, często stosuje się go w przypadku osób chorych na prostatę, lub też, aby jej zapobiegać. I nie tylko chodzi to o olej. ale o samą dynie, która jest używana w lekach zapobieganiu prostacie. Przydatna jest w cyklach sterydowych w połączeniu np. z saw palmetto. Olej z pestek dyni m.in. reguluje poziom cholesterolu we krwi dzięki o ile się nie mylę Squalnie. Zawiera również witaminę E(układ krążenia m.in.) witaminę B(wpływ na tkanki pobudliwe) Selen(pomaga w leczeniu dróg moczowych) i Citrulin, który jest aminokwasem pomagającym odbudowywać amoniak. Olej jest kolory ciemnej zieleni - bardzo brudzi shejkera, musiałem włożyć sporo wysiłku, aby go myć. Smak jest dosyć specyficzny według moje odczucia jest podobny do orzeszków ziemnych - bardzo smaczny imoho. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni to w około 80% kwasy nienasycone, z czego około 50% to kwasy wielo-nienasycone. Więc pod względem kwasów tłuszczowych wychodzi bardzo podobnie do Oliwy a nawet ją trochę wyprzedza w ilości wielo-nienasyconych kwasów tłuszczowych J. Oprócz wyżej wymienionych witamin znajdują się w nim też minerały takie jak wapno, żelazo, magnez, miedz, cynk i inne witaminy jak b1, b2,b6 i chyba witaminę D.

Ogólnie cena tego oleju waha się w granicach 20-25zł za buteleczkę 0,25ml. Jest to cena może i wysoka, ale oleje, które tu przedstawię nie należą do tanich. A każda dieta powinna być urozmaicona, sam jem go, co jakiś czas 30gr. Na pewno będzie częściej używany przeze mnie pod czas jakiegoś cyklu.

Olej z Ziaren Konopi

(wyciskany na zimno)

Pewnie trochę się zdziwiliście, i wcale wam się nie dziwie :-], kiedyś czytałem sporo o konopi, kanabisie itd. Ale nie wiedziałem, że taki olej istnieje J. Pierwsza sprawa jest to olej bardzo drogi Widziałem różne ceny, ale wahały się one w obrębie 50-80zł za 0,25ml. Więc jak sami widzicie jest to nie lada wydatek. Generalnie sprawa wygląda tak iż jest to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych ich ilości sięga około 80%. Jest również bogatym źródłem kwasów Omega-3 ich ilości dokładnej niestety nie znalazłem, ale jest ona bardzo zbliżona do ilości, jaka występuje w oleju lnianym. Wpływa bardzo korzystnie na obniżanie tego złego cholesterolu, obniżenia ciśnienia krwi, działa przeciw stresowo , obniżaniu poziomu trojglicerydów. Czyli bardzo korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Spożywany na zimno, podobnie jak olej lniany, na których nie powinno się smażyć. Oleje zawierające Omega-3 są bardzo mało odporne na temp. Olej z konopi wpływa również bardzo dobrze na skórę , jako kosmetyk typowo pielęgnacyjny. Co do smaku, mi osobiście bardzo smakował, wart naprawdę był tych 65zł. Jest to mój 1 olej której nie musze łączyć z białkiem lub innymi pierd.dołami aby go zjeść. Jeśli chodzi o kolor ciemny jak większość olejów bogatych w O-3, dlatego tez przechowywany raczej powinien być w ciemnych miejscach(zauważcie, że butelki od olejów bogatych w o-3 są przede wszystkim ciemne, gdyż O-3 są mało odporne na światło)

Olej z orzecha laskowego

(wyciskany na zimno)

Jest to jeden z olejów, które posiadają ponad 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak wiadomo nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają bardzo dobrze, na układ sercowo-naczyniowy, oprócz tego obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienia krwi. Prócz właściwości jadalnych olej taki również przynosi wiele pożytku dla naszej cery. Jego głównymi zaletami jest działanie pielęgnujące, nawilżające naszą skórę. Ma on szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Smak jest prawie identyczny do samego orzecha, dla mnie ten olej idealnie nadawał się do sałatek, zabijał smak cebuli po części . Jego cena również do niskich nie należy za buteleczkę 0,25zł płacimy średnio 40-45zł.

Olej z orzecha ziemnego

(wyciskany na zimno)

Jest jeden z nielicznych olej, jakie wam przedstawię w tym poście, na którym można smażyć, krótko trwale. Może on być podgrzewany do mniej więcej temperatury 140C. Walory smakowego tego oleju chyba najbardziej mi utkwiły w pamięci. Mięso polanę takim olejem (wcześniej np. pieczone lub smażone na krwiste) smakuje naprawę wyśmienicie. Ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest zbliżony do oliwy lub oleju z sezamu(o którym więcej będzie) Zawiera on witaminy D i A. Należy jednak wybierać olej z pewnych firm, czyli często liczy się to z większym wydatkiem. Dlaczego? Gdyż, często jest on podobnie jak arachidowy nie oczyszczony do końca, co powoduje alergie. Pamiętajmy , że orzech ziemny to roślina strączkowa podobna trochę do soji Ostatnio w jakiś badaniach czytałem, że często takie alergie mogą się pojawić z nikąd i jak pisałem są najczęściej powodowane przez źle oczyszczone, powoduję to m.in. podrażnianie śluzówki zaburzenia trawienia. Dlatego pamiętajmy, że wszystko z rozwagą i umiarem(i preferował bym rafinowany gdyż ten podobno nie zawiera alergenów), ja co jakiś czas dodaje a raczej używam go jako dodatku do mięsa, bo naprawdę niebo w gębie :-]. Nadaje się on wyśmienicie do sałatek ogólnie. Cena około 30zł.

Olej z Ziaren Ostu

(wyciskany na zimno)

Osobiście sam tego oleju nie próbowałem, ale z tego, co się dowiedziałem, smakuje bardzo dobrze, dużo znajomych pod tym względem go zachwalało. Olej ten zawiera podobnie jak olej z orzecha włoskiego zawiera około 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych plus 5% to wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Wytwarza się go z ziaren ostu kolorowego, którego to płatki kwiatów były stosowane do farbowania tkanin. Jego cena jest w miarę przystępna płaciłem za niego 25zł za 0,25ml , o smaku niczego powiedzieć nie mogę bo jak pisałem wyżej, jeszcze go nie próbowałem J.

Olej z Sezamu

(wyciskany na zimno)

Olej ten zawiera około 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak pisałem wyżej nadaje się on do krótko trwałego smażenia (podobnie jak oliwa). Olej ten zawiera też wielo-nienasycone kwasy tłuszczowe około 5%, posiada rzadkie przeciwutleniacze takie jak : sezaminę, sezamol , sezamolinę oraz gamma-tokoferol, co sprawia, że olej ten jest znakomity jako naturalny środek do walki do walki z utleniaczami. Wpływa korzystnie na układ sercowo naczyniowy, czyli m.in. reguluje ilość złego cholesterolu, ciśnienie krwi. Jego cena nie jest wysoka jest to około 30zł za 025ml. Polecam go zwłaszcza osobom w starszym wieku. Może być również spożywany na zimno jak i ciepło(nie przekraczać temp 140C)

Olej z Maku

(wyciskany na zimno)

Zawiera on w sobie około 60-65% nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest bardzo dobrym dodatkiem do sałatek ziemniaczanych, serowych. Wyciska się go z ziaren niebieskiego maku. Mi osobiście nie smakował i raczej nie mam zamiaru go kupować powtórnie. Cena w miare przystępna i zależy od producenta ale jest to średnio 15-20zł.

Olej z Migdałów

(wyciskany na zimno)

Jest to olej, którego używa się najczęściej do ciast raczej jako aromat. Olej ten od lat jest używany do produkcji przeróżnych kosmetyków; kremów, maści itd. Zawiera on około 70% nienasyconych kwasów tłuszczowych, nie próbowałem go niestety gdyż go nie dostałem w żadnym super markecie, ani sklepach ze zdrową żywnością. Jest on na pewno dobrym dodatkiem do ciast i sałatek owocowych.

Poniżej link do olejów, które pomogą wam w codziennej diecie:

https://www.muscle-zone.pl/zywnosc-funkcjonalna/tluszcze-i-oleje?keyword=Ole

Łukasz Szostko 

Related posts

1 Comment

  1. keca

    Jesli chodzi o oleje to proponuję stronę

Dodaj komentarz

Required fields are marked *