Popularne artykuły

Berberyna vs. Antybiotyki w przeciwdziałaniu SIBO
Plotki suplementacyjne

Berberyna vs. Antybiotyki w przeciwdziałaniu SIBO 

Bakteryjne przerosty jelita cienkiego (SIBO) stały się znaczącym problemem zdrowotnym obserwowanym w wielu przypakdach klinicznych. Szacowana częstość występowania SIBO u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) waha się od w granicach 4-78% (najczęściej występują rozstroje żołądka spowodowane SIBO) i jest uważana za prawie tak samo wysoką w wielu innych zaburzeniach układu pokarmowego.


Czym jest SIBO

Zdefiniowany jako wzrost stężenia bakterii o ponad 100 000 jednostek tworzących kolonie na mililitr w jelicie cienkim, SIBO może prowadzić do zaburzeń wchłaniania i niedożywienia - wszystko to wskazuje na zaburzenie naturalnych mechanizmów ochronnych jelita. Czynniki te predysponują jelito do stanu zwanego dysbiozą.

Antybiotyki a zioła na SIBO

Chociaż większość akceptowanych schematów leczenia SIBO obejmuje antybiotyki, przyjmuje się również, że odpowiedź organizmu ludzkiego na te protokoły jest zmienna i niespójna. W badaniu przeprowadzonym w Johns Hopkins Hospital porównano działanie rifaksyminy (1200 mg/dobę) z codzienną, skoncentrowaną terapią ziołową przez 4 tygodnie u pacjentów z nowo rozpoznanym SIBO. Interwencja ziołowa była za to oparta głównie na ekstrakcie z Berberyny w połączeniu z dodatkowymi olejkami eterycznymi.

Rezultaty badania

Terapie ziołowe były tak samo skuteczne jak rifaksymina przy tesście oddechowym z laktulozą (LBT).

Dla osób niereagujących na rifaksiminę terapie ziołowe były tak samo skuteczne jak aż potrójna dawka faktycznej rifaksaminy.

Odnotowano wiele niepożądanych działań niepożądanych w grupie stosującej rifaksiminę, podczas gdy tylko 1 przypadek biegunki był związany z zabiegiem ziołowej terapii.

Podsumowanie

Podsumowując, terapie ziołowe wykazywały taką samą skuteczność dla przeciwdziałania SIBO jak antybiotyki; ponadto, terapie ziołowe wiązały się ze znacznie mniejszymi, łagodniejszymi efektami ubocznymi.

Referencja

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/

Related posts

2 Comments

  1. Damian

    Dzien dobry. Czy sibo może być przyczyna refluksu żółciowego?

  2. Tomasz

    Przez lata miałem problem związany z nadmierną produkcją gazów. Wiele pokarmów zwiększało je do maximum, przez co nie możliwe było np. wyjście z domu do ludzi (siarczysty bąk co 2 minuty). Zacząłem stosować siarczan berberyny jako bloker węglowodanów. I niespodzianka. Po jakimś czasie problem z gazami zanikł całkowicie. Biorę ją od 2 albo 3 lat i jem co chcę.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *