Popularne artykuły

Berberyna łagodzi objawy trądziku pospolitego
Odchudzanie

Berberyna łagodzi objawy trądziku pospolitego 

Berberys zwyczajny (B. vulgaris) to roślina szeroko stosowana w ziołolecznictwie od tysiącleci. Głównym związkiem chemicznym warunkującym działanie berberysu zwyczajnego jest berberyna – alkaloid o silnej aktywności przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i hipoglikemizującej.

Jak się okazuje, berberyna jest także pomocna w licznych problemach dermatologicznych. W badaniach na zwierzętach udowodniono wpływ berberyny na zmniejszenie czynności wydzielniczej gruczołów łojowych. Takie wyniki eksperymentu nasunęły badaczom kolejny przedmiot badań – skuteczność berberyny w łagodzeniu objawów najpowszechniejszej choroby skóry wieku młodzieńczego – trądziku.

Trądzik pospolity jest chorobą o podłożu zapalnym, charakteryzującą się nadmierną produkcją łoju (sebum) przez gruczoły łojowe. Czynniki wywołujące trądzik to przede wszystkim nasilona produkcja łoju, rogowacenie ujść jednostek włosowo-łojowych, nadmierne namnażanie bakterii Propionibacterium acnes oraz zaburzenia hormonalne. Trądzik młodzieńczy jest typową chorobą skóry dzieci i młodzieży, jednak coraz częściej problem ten dotyka osoby dojrzałe i może stanowić ogromne źródło kompleksów.

Terapia farmakologiczna trądziku uzależniona jest od stopnia nasilenia jego objawów. W łagodnej postaci trądziku stosuje się powierzchniowo retinoidy, środki keratolityczne i antybiotyki. Z kolei ciężki trądzik wymaga doustnego stosowania antybiotyków, leków hormonalnych lub najskuteczniejszej izotretynoiny. Doustne stosowanie środków farmakologicznych wiąże się z licznymi, a w przypadku izotretynoiny – także bardzo poważnymi efektami ubocznymi działania leku, dlatego jeżeli to możliwe, warto jest zwrócić uwagę na naturalne środki wspomagające terapię trądziku.

Przeprowadzono badanie oceniające wpływ podawanego doustnie wyciągu z berberysu na trądzik pospolity. W eksperymencie wzięła udział młodzież w wieku 12-17 lat z umiarkowanym do ostrego stopnia nasilenia trądziku. Uczestników badania losowo podzielono na 2 grupy o porównywalnym stopniu nasilenia objawów - grupę doświadczalną, przyjmującą 600 mg ekstraktu przez 4 tygodnie, oraz na grupę kontrolną, otrzymującą placebo.

Dokonano pomiaru ilości zapalnych i niezapalnych zmian na skórze oraz ogólnej ilość trądzikowych zmian chorobowych na początku eksperymentu oraz po upływie 2 i 4 tygodni.

Po 4 tygodniach w grupie przyjmującej wyciąg z berberysu zaobserwowano znaczący spadek (mediana wynosiła ok. 45%) nasilenia trądziku, wyrażonego wyżej wymienionymi parametrami. Ekstrakt z berberysu był dobrze tolerowany przez uczestników badania. Nie odnotowano komplikacji ani skutków ubocznych związanych z regularnym i długotrwałym przyjmowaniem wyciągu.

Wnioski płynące z tego badania wskazują, że berberyna, główna substancja aktywna obecna w wyciągu z berberysu, jest bezpiecznym, efektywnym środkiem wspomagającym walkę z umiarkowanym do ciężkiego trądziku pospolitego, zwłaszcza u młodzieży. Ponadto berberyna przyczynia się do przyspieszenia gojenia się blizn potrądzikowych i zapobiegania rozwoju zmian trądzikowych w przyszłości.

Jakie jeszcze właściwości ma berberyna?

https://www.instagram.com/p/BYqQKQtAPKO/

Jaka dawka berberyny jest efektywna w walce z trądzikiem? Należy przyjmować 500 – 1000 mg berberyny dziennie wraz z posiłkiem. Jeśli trądzik jest spowodowany zespołem policystycznych jajników (PCOS), najlepiej jest przyjmować 3 razy dziennie po 500 mg substancji.

Pamiętaj, żeby wybrać najlepszą berberynę o idealnym składzie. Sprawdź porównanie suplementów z berberyną.

[bg_collapse view="link" color="#92d500" icon="arrow" expand_text="Bibliografia " collapse_text="Bibliografia (zwiń)" ]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23038982 [/bg_collapse]

Marta Ogorzałek

Related posts

1 Comment

  1. Marcelina

    Nie słyszałam wcześniej o berberynie, a trądzik znam i to aż za dobrze. Spróbuję na pewno! Już próbuję wszystkiego.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *