Popularne artykuły

FBW vs SPLIT czy może jeszcze inne kombinacje?!
Blogi Treningowe

FBW vs SPLIT czy może jeszcze inne kombinacje?! 

fullsizerender

Witajcie!

Od dłuższego czasu toczy się walka, który trening należy wykonywać, który jest lepszy itd. Na chwilę obecną bardzo popularny stał się trening FBW (full body workout), czyli trenowanie całego ciała na 1 sesji treningowej.

Nie będę opierał się żadnymi badaniami, one nie do końca mnie przekonują, często są "sprzedawane".
Jasno opiszę i przedstawie wam kilka faktów zdobytych przez 7 letnie doświadczenie treningowe.

Rok treningowy powinniśmy dzielić na różne mikro i makrocykle, w których to budujemy masę mięsniową, wytrzymałość lub siłę czy chociażby redukujemy tkankę tluszczową. Ja pod takowe okresy także dobieram swój trening.

FBW- przetrenowanie każdej grupy mięśniowej na jednej sesji treningowej. Założeniem treningu jest wykonywanie ćwiczeń na tzw. wolnym ciężarze.

-świetna sprawa do początkujących, spokojnie możemy zaadaptować całe ciało do wysiłku, nie doprowadzając do dużego obciążenia danej partii mięśniowej poprzez wykonywanie kilku ćwiczeń na jedną partię mięśniowa tak jak w przypadku treningu dzielonego SPLIT
-trening całego ciała pozwala uzyskać lepszy wyrzut hormonalny
-równomierny rozwój całego ciała
-mniejsze obciążenie układu nerwowego spowodowane brakiem trenowania danej partii do upadku mięsniowego
-stosowany jest także u osób zaawansowanych w trakcie rozbudowy siły i w okresach regeneracyjnych po treningach dzielonych
-założeniem FBW jest zwykle jedno ćwiczenie na każdą partię mięsniową (3-5 serii) podczas jednej sesji treningowej
-zapewnia nam częsty bodziec do wzrostu

SPLIT- trening dzielący poszczególne partie mięśniowe na poszczególne sesje treningowe np poniedziałek klatka + biceps, wtorek plecy + kaptur itd. Najbardziej popularny trening kulturystyczny.

-wszechstronny trening, który może być dostosowany pod braki u poszczególnych osób
-grupy priorytetowe zwykle ustawiamy na początek treningu lub trenujemy je częściej niż 1 raz w tygodniu
-możliwość atakowania danego mięśnia "pod każdym kątem" poprzez zmiany chwytów, wprowadzenie serii łączonych czy superserii co umożliwia nam większa ilośc ćwiczeń jednej partii na danej sesji treningowej
-założeniem treningu jest zwiększona intensywność niż w przypadku FBW, a także maksymalne wyczerpanie danej partii mięsniowej co narzuca oczywiście dłuższe przerwy pomiędzy sesjami treningowymi danej partii mięsniowej
-nie polecam osobom, które zaczynają swoją przygodę z trenigiem na siłowni, gdyż ciało nalezy adaptować stopniowo  do wysiłku i tak samo przyzwyczajać układ nerwowy, trenowanie od samego początku partii do upadku z dużą objętością i intensywnością treningową może przynieść więcej negatywów niż korzyści
-trening dzielony zakłada trenowanie każdej partii w zakresie 12-16 serii.

W przypadku treningu dzielonego możemy także podzielić trening na góra i dół. Analogicznie przy treningu góry trenujemy górne partie mięsniowego, a dołu dolne.

Każdy z tych treningów ma swoje wady i zalety, ja uważam, że zarówno na split i fbw należy znaleźć czas w swoim roku treningowym.

Bardzo polecam także kombinacje FBW z treningiem dzielonym np:
Poniedziałek FBW
Wtorek czworogłowe ud + łydki
Czwartek klatka + barki + biceps
Piątek plecy + dwugłowe ud + triceps

Taka kombinacja pozwala przetrenować nam każdą grupę mięsniową x 2 w tyg, poniedziałkowy trening całego ciała po 1 ćwiczeniu na każdą grupę mięsniową bez upadku mięśniowego spokojnie umożliwi nam dalszy trening poszczególnych partii mięsniowych w kolejnych dniach treningowych treningu dzielonego SPLIT.

Moje odczucia gdy trenuje splitem:
-większa wytrzymałość poszczególnej partii mięsniowej poprzez większą ilość ćwiczeń na daną partię mięsniowa podczas jednej sesji treningowej
-możliwość skupienia się na swoich brakach i dopracowanie poszczególnej partii mięśniowej
-bardziej odporny układ nerwowy, potrafię wykrzesać z siebie troszkę więcej ruchów np. w przysiadzie.

Przy FBW:
-większa siła na poszczególną partię miesniową
-zmniejszona wytrzymałość, gdy przechodzę z FBW na SPLIT czuję, że daną partię mięsniową jest mi o wiele łatwiej doprowadzić do upadku mięśniowego, mówiąc łopatologicznie, szybko się męczę

Jeśli masz już za sobą parę ładnych miesięcy ćwiczeń lub lat, nie ograniczaj się tylko do treningu dzielonego lub ogólnorozwojoego.
Podziel rok na okresy treningowe np 16 tyg split, 8 tyg FBW itd. Regularne zmiany pozwalają nam zaskakiwać organizm i motywować go do postępów.

Nie rośnie dana partia mięśniowa? Trenujesz ją tyle ile fabryka dała mocy? Robisz 5-8 ćwiczeń na biceps i klatkę i ani drgnie? Może spróbuj coś nowego! To jest właśnie czas by wprowadzić jakieś zmiany!
Przy FBW zaatakujesz 3-4 razy w tygodniu każdą partię jednym ćwiczeniem po 4-5 serii, może to przyniesie zamierzony efekt? Być może musisz często, a lżej stymulować daną partię mięsniową do wzrostu! Więcej nie znaczy lepiej, czasami paradoksalnie trzeba zmniejszyć objętość treningową, aby dana partia urosła.

Nie powiedziałem, że split jest lepszy, ani nie powiem, że lepsze jest FBW. Rozsądne jest znalezienie czasu na jeden i drugi lub na oba jednocześnie podczas swojej przygody z rozwijaniem muskulatury, w kombinacji, którą przedstawiłem wyżej.

Pozdrawiam olikanek!

Znajdziecie mnie na facebooku! https://www.facebook.com/olikanek/

img_2243

Related posts

1 Comment

  1. Trening FBW

    Jak dla osób początkujących, oraz nie nastawionych bezpośrednio na budowanie masy mięśniowej to FBW jest lepszym rozwiązaniem.

    Większość osób zaczynających trening nie chce zostać zawodowymi kulturystami. Bardziej zależy im na zdrowiu i pozbyciu się zbędnych kilogramów. FBW świetnie się w tym sprawdza.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *