Popularne artykuły

PEA – wsparcie układu nerwowego
Vitamins and supplements. Pills and pill bottle on grey table background top view.
Badania suplementów

PEA – wsparcie układu nerwowego 

PEA jest to fenyloetyloamina będąca pochodną aminokwasu fenyloalaniny. Jest naturalnie syntetyzowana w układzie nerwowym odpowiadając za stymulację mózgu do uwalniania takich neuroprzekaźników, jak dopamina, serotonina, jak również i norepinefryna. Podnosi ciśnienie krwi, pozwala kontrolować apetyt, a także regulować poziom glukozy. Duże ilości fenyloetyloaminy znajdują się między innymi w czekoladzie, w kabanosach, w pestkach dyni, w świeżym łososiu, w orzechach włoskich, czy też w soczewicy czerwonej.

Działanie PEA

Związek ten dociera do ośrodkowego układu nerwowego przekraczając barierę krew – mózg. Dzięki niemu uwalniane są endorfiny odpowiadające na odczuwanie przyjemności. Ponadto wpływa na zdolność uczenia się i zapamiętywania, a także koncentrowania uwagi. Poprawia nastrój, redukuje stres, pozwala zyskać więcej energii i motywacji do działania. Działa na zmęczenie i osłabienie organizmu. Poprawia pamięć, zmniejsza objawy choroby Parkinsona, a do tego jest doskonały na redukcję masy ciała, gdyż pozwala spalać tłuszcz.

    Dawkowanie

    Dzienna dawka wynosi od 250-500 mg dziennie, w zależności od masy ciała i dolegliwości. Nie można przekraczać wartości maksymalnej - 1000 mg. Początkowo warto brać mniejsze ilości, a następnie powoli je zwiększać. Dodatkowo warto łączyć fenyloetyloaminę z johimbiną lub kofeiną oraz z aniracetem luboksyracetem. Nie stosuje się tego związku przez cały czas, ale jedynie okazjonalnie w sytuacjach zmniejszonej energii, osłabienia, złego nastroju, czy też spadku koncentracji i problemów z pamięcią.

    Related posts

    5 Comments

    1. Kwintus

      Dzięki za artykuł.

    2. Marua

      Witam
      Mam pytanie , przeczytałam gdzieś, ze PEA działa przeciwbólowo, szukam czegoś dla osoby z RZS
      Ale jest bardzo chuda, a tu jest napisane, że pomaga spalac tkankę tłuszczową.
      Czy suplenen ten sie nadaje dla niej?

      1. Jakub Kola

        W tym przypadku pea może nie przynieść odpowiednich korzyści. W tym przypadku proszę rozważyć suplementację: ekstraktów z boswelli i kurkumy.

    3. Selegg

      Przecież suplementowanie PEA nie ma najmniejszego sensu, bo po dostaniu się do układu pokarmowego jest bardzo szybko metabolizowana przez enzym MAO-B i finalnie do mózgu dociera zbyt mała ilość, żeby przynieść jakieś wyraźne efekty. Jest co prawda sposób aby to obejść, ale nie będę pisał jaki żeby ktoś sobie krzywdy tym nie zrobił. 🙂

      1. Olek

        A ja napiszę. Kupcie Seligilinę i zjedzcie razem z PEA. Nie ma za co 🙂

    Dodaj komentarz

    Required fields are marked *