Witamina B3 (niacyna lub witamina PP), podobnie jak inne witaminy z tej grupy, stanowi niezbędną składową dla wielu procesów życiowych. Wpływa na przemiany metaboliczne mające na celu uwalnianie energii, jest konieczna do prawidłowej syntezy niektórych hormonów (w tym niezwykle istotnego z punktu widzenia mężczyzn testosteronu), uczestniczy w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów.
Regularne stosowanie niacyny przyczynia się poprawy profilu lipidowego. Skutecznie obniża ona poziom „złego” cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów, podnosząc przy tym poziom frakcji HDL (czyli „dobrego cholesterolu”). Tym samym zabezpiecza nas przed miażdżycą i innymi chorobami metabolicznymi.
Ze sporymi sukcesami stosuje się niacynę w leczeniu depresji. Warunkuje ona prawidłową pracę mózgu, wykazuje niezwykłą skuteczność przy nerwicach i atakach lęku, ma działanie kojące i uspakajające. Może również poprawiać sprawność umysłową. Udowodniono również, że witamina B3 pomaga pozbyć się migreny.
Ponadto niacyna wspiera nasz system odpornościowy, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, działa przeciwgrzybiczno. Poprawia wygląd skóry, hamuje wypadanie włosów i pomaga w walce z łupieżem.
Na niedobory witaminy B3 są narażone zwłaszcza osoby spożywające niewielkie ilości mięsa i wegetarianie, gdyż niacyna występująca w produktach zbożowych jest bardzo słabo przyswajalna. Źle zbilansowana dieta, niedożywienie i nadużywanie alkoholu również niebezpiecznie obniżają jej poziom. Zaburzony metabolizm niacyny zaobserwowano także u osób chorujących na depresję i schizofrenię.
W suplementacji witamina B3 występuje w trzech formach: jako kwas nikotynowy, amid kwasu nikotynowego i heksanikotynian inozytolu, przy czym największą biodostępnością cechuje się ten pierwszy.